Jak wykorzystać bon turystyczny? To szansa na tanie wakacje dla rodzin z dziećmi

Polski Bon Turystyczny zaczął obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. O ile w sezonie zimowym zainteresowanie bonem turystycznym było niewielkie - także z powodu obostrzeń w kraju - o tyle wraz z rozpoczęciem sezonu letniego pojawia się coraz więcej pytań o to, jak wykorzystać bon turystyczny. Podpowiadamy, jak go aktywować.

Jak wykorzystać bon turystyczny? Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Przypomnijmy, komu należy się bon turystyczny? Zgodnie z ustawą należy się on każdemu dziecku, które jest uprawnione do świadczenia Rodzina 500 plus. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Rodzice muszą wiedzieć o jednej ważnej zmianie w bonie turystycznym, która wpływa na to, jak wykorzystać można bon turystyczny. Od 2021 bonem turystycznym zapłacimy nawet za jednodniowe atrakcje. Nie musimy już koniecznie rezerwować noclegu, aby wykorzystać bon. Można nim płacić nawet za pobyt rodzinny na basenie czy w parku rozrywki.

Jak wykorzystać bon turystyczny? Jak aktywować bon?

A jak wykorzystać bon turystyczny? Co musimy zrobić, aby otrzymać specjalny kod?

Należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). A potem pozostaje już tylko aktywacja bonu. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

A następnie trzeba postępować zgodnie z wytycznymi:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: