Szczepienia na Covid-19 dla dzieci ruszą już niebawem? Amerykański rząd zatwierdził szczepionkę Pfizer dla osób od 12 roku życia

W Ameryce dzieci od 12 roku życia będą mogły być zaszczepione przeciwko koronawirusowi szczepionką firm Pfizer-BioNTech. "Ta decyzja pozwala na ochronę młodszej populacji, przybliża nas do normalności i końca pandemii" - ogłosiła pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock. Do sprawy odniósł się także polski ekspert Prof. Robert Flisiak.

Dotychczas preparatem firmy Pfizer-BioNTech mogły zostać zaszczepione jedynie osoby do 16. roku życia, ale Federalna Agencja Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych oceniła, że jest ona bezpieczna i skuteczna również w przypadku osób od 12 roku życia.

Szczepienia na COVID-19 dla dzieci ruszą już niebawem?

Decyzję poprzedziła wnikliwa analiza testów klinicznych, w których wzięło udział 2200 wolontariuszy. Spośród zaszczepionych dzieci, żadne nie zachorowało. Wśród skutków ubocznych można wymienić typowe objawy grypowe, takie jak gorączka czy ból głowy, które nie wystąpiły częściej, niż u osób dorosłych i nie były poważniejsze.

Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja, tak jak w przypadku wszystkich zezwoleń na doraźne użycie szczepionki przeciwko COVID-19, przeprowadziła rygorystyczny przegląd wszystkich dostępnych danych

- skomentowała w oficjalnym oświadczeniu p.o. komisarz FDA dr Janet Woodcock.

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Jak poinformowała agencja Reuters, prezydent USA Joe Biden zwrócił się do wszystkich stanów o możliwie jak najszybsze udostępnienie szczepionki nastolatkom. O tym, czy zostaną wprowadzone szczepienia dla dzieci w Polsce zadecyduje rząd. Do sprawy odniósł się prof. Robert Flisiak z Rady Medycznej ds. Covid-19, który był gościem programu "Newsroom" Wirtualnej Polski. Dziennikarz zapytał go, czy rekomendowałby rządzącym wprowadzenie szczepionek dla osób od 12 roku życia w Polsce.

Sugerowałbym szczepić zgodnie z zapisami charakterystyki produktu leczniczego, czyli po zatwierdzeniu przez EME (European Medicines Agency) i sprawdzeniu, że badania zostały przeprowadzone tak, jak należy i że wyniki są przekonujące odnośnie skuteczności oraz bezpieczeństwa. Każda szczepionka ma trochę inny cykl akceptacji i inną charakterystykę produktu leczniczego. Wiadomo, że teraz od szesnastego roku życia można szczepić się szczepionką Phizera. Natomiast lada moment zapadnie też decyzja o tym, że można szczepić wcześniej. W zasadzie ja bym uzależniał decyzję wyłącznie od europejskiej agencji

- odpowiedział ekspert.

Wiadomo, że firma Pfhizer, podobnie jak koncerny Johnson & Johnson, AstraZeneca oraz Moderna prowadzą obecnie testy szczepionki przeciwko Covid-19 u dzieci w wieku od 2 lat do 11.

Więcej o: