Opieka na dziecko 2 dni. Nie każdy rodzic może skorzystać z tego przywileju

Opieka na dziecko 2 dni to dokładnie możliwość wzięcia przez rodzica (lub obu rodziców) dwóch dni wolnego do opieki nad zdrowym dzieckiem. Żeby móc skorzystać z tego pełnopłatnego wolnego, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Opieka na dziecko 2 dni to nic innego jak przysługujące pracownikom prawo do wzięcia dodatkowego wolnego w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin, które wykorzysta na opiekę nad dzieckiem. Każdy rodzic dobrze wie, że gdy dziecko się rozchoruje i nie może iść do szkoły lub przedszkola, także jego czeka przymusowy urlop. Lekarz wystawia zwolnienie i możemy się wtedy zająć pielęgnacją pociechy. Nie każdy jednak wie, że rodzicom przysługuje także wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem.

Władysławowo, sierpień 2018. Na plaży 'walają się' butelki po piwie, mimo że obowiązuje zakaz spożywania alkoholuKiedy zaczynają się wakacje 2021? Nie wiadomo jeszcze co z zakończeniem roku szkolnego

Opieka na dziecko 2 dni - komu przysługuje?

Opieka na dziecko 2 dni wynika z art. 188 Kodeksu pracy. Jest to zwolnienie z pracy w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni i może je wykorzystać je wykorzystać jeden rodzic, lub rodzice mogą ten okres podzielić między siebie. Rodzice nie muszą być małżeństwem, mogą żyć w związku partnerskim, ale aby skorzystać z możliwości wzięcia takiego wolnego, dziecko musi mieć mniej niż 14 lat. Wymiar tego rodzaju opieki nad dzieckiem jest taki sam niezależnie od liczby posiadanych dzieci. Jeśli pracownik w ciągu roku zmienia pracodawcę, a w poprzedniej pracy nie wykorzystał jeszcze tych dwóch dni, będą mu przysługiwały też w nowej pracy.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Opieka na dziecko 2 dni - komu nie przysługuje?

Opieka na dziecko 2 dni nie przysługuje wszystkim rodzicom. Mają do niej prawo tylko ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Z dodatkowych dwóch dni wolnego nie mogą zatem skorzystać ci, którzy pracują na umowie o dzieło lub zlecenie. 

Opieka na dziecko COVID. Można z niej skorzystać w trzech przypadkachOpieka na dziecko COVID. Można z niej skorzystać w trzech przypadkach

Opieka na dziecko 2 dni - jak skorzystać z tej możliwości

Żeby wziąć wolne na zdrowe dziecko, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy stosowny wniosek. Decyzja o przyznaniu wolnego w wybranym terminie zależy jednak od niego. Warto dodać, ze tego rodzaju wolne jest pełnopłatne, nasze wynagrodzenie nie zostanie więc w żaden sposób pomniejszone z tego tytułu. 

Więcej o: