Bon turystyczny aktywacja. Jak płacić bonem turystycznym? Instrukcja krok po kroku

Polski Bon Turystyczny zaczął obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku. Można go wykorzystać do końca marca 2022 roku. Warto aktywować bon turystyczny i mieć specjalny kod nawet jak nie planujemy wyjazdu. Okazuje się bowiem, że bonem turystycznym można zapłacić nawet za jednodniowe atrakcje.

Bon turystyczny aktywacja. Kto jest uprawniony do korzystania z bonu na wakacje dla dziecka?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin, a także branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Bonem turystycznym zapłacimy za imprezy turystyczne i usługi hotelarskie na terenie całej Polski.

Komu należy się bon turystyczny? Zgodnie z ustawą należy się on każdemu dziecku, któremu przysługuje świadczenie wychowawcze lub 500 plus. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Co ważne od tego roku bonem turystycznym zapłacimy nawet za jednodniowe atrakcje. Przypomnijmy, że do końca 2020 roku koniecznym warunkiem było zarezerwowanie noclegu w miejscu, gdzie chcieliśmy wykorzystać bon.

Bon turystyczny aktywacja. Jak to zrobić?

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – jak płacić bonem turystycznym? Jak aktywować bon turystyczny?

ZUS przygotował specjalną infografikę, w której w  pięciu krokach wyjaśnia, jak płacić bonem turystycznym. Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

TU ZNAJDZIESZ INSTRUKCJE, JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL NA PUE ZUS

Pozostaje już tylko aktywacja bonu. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny aktywacja. Jak płacić bonem turystycznym?

Kiedy aktywujemy bon turystyczny, zostaje pięć prostych kroków:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: