Kiedy są komunie 2021? Czy się odbędą? Terminy pierwszej komunii świętej

Z racji sytuacji epidemicznej w kraju wielu z nas zastanawia się, kiedy są komunie 2021. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zarówno rodzice, jak i krewni zastanawiają się, czy się odbędą w terminie, czy zostaną przesunięte. Sprawdzamy, jak stan epidemii wpłynął na terminy pierwszej komunii świętej.

Kiedy są komunie 2021?

Z uwagi na panującą w kraju sytuację epidemiczną, pytanie o to, kiedy są komunie 2021 wydaje się całkiem zrozumiałe. Od lat w naszym kraju uroczystości pierwszej komunii świętej odbywały się w maju i na początku czerwca. W ubiegłym roku jednakże dzieci nie mogły przystąpić do pierwszej komunii w maju, uroczystości przesunięte zostały decyzją biskupów poszczególnych diecezji na miesiące letnie, a w niektórych parafiach odbywały się nawet we wrześniu bądź październiku, czyli wówczas, gdy uczniowie powrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. W tym roku komunie zostały zaplanowane tradycyjnie, na maj 2021 roku, a decyzję o terminie i formie uroczystości pozostawiono w gestii proboszczów poszczególnych parafii oraz rodziców dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej.

Pierwsza komunia święta. Zdjęcie ilustracyjneCo oznacza słowo komunia? Czy pierwsza komunia jest obowiązkowa? Czy jest sakramentem? Pierwsza komunia: historia i znaczenie

Terminy komunii 2021

W marcu i kwietniu b.r. zaniepokojeni rodzice coraz częściej zadawali pytania o terminy komunii 2021. Z uwagi na panujące obostrzenia (limity wiernych w kościołach, ograniczenia w organizowaniu spotkań, zamrożenie branży gastronomicznej i hotelarskiej) niepokój rodziców był w pełni uzasadniony. Tym bardziej, że terminy uroczystości ustalane były przed nastaniem trzeciej fali epidemii, gdy trudno było przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w kraju. Obawy rodziców budził m.in. fakt, że nawet przy ograniczeniu liczby uczestników uroczystości do dzieci i ich rodziców, w wielu kościołach może dojść do przekroczenia obowiązujących limitów wiernych, a to, poza narażeniem obecnych na ewentualne konsekwencje zdrowotne, może zaowocować też mandatami w przypadku kontroli policji czy sanepidu. Okazało się jednak, że majowe terminy komunii 2021 mogą zostać utrzymane, a za kształt uroczystości odpowiedzialny jest proboszcz sprawujący opiekę nad konkretną parafią. Powinien on być jednak otwarty na sugestie rodziców w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości.

Zobacz wideo Komunie w większym gronie i na świeżym powietrzu? Minister zdrowia odpowiada

Komunie 2021 – czy się odbędą zgodnie z planem?

Czy komunie 2021 się odbędą? O tym zadecydują proboszczowie w poszczególnych parafiach, wraz z zainteresowanymi wiernymi. Od 4 maja dzieci z klas I-III szkół podstawowych powróciły do nauki w trybie stacjonarnym, zatem zorganizowanie kościelnej uroczystości, przy zachowaniu zasad dystansu społecznego i ograniczeniu do minimum liczby osób obecnych w kościele, wydaje się również uprawnione. W niektórych kościołach uroczystości odbyły się już 2 i 3 maja, np. w bazylice katedralnej oraz w parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, w parafii św. Marii Magdaleny w Witkowicach, parafii św. Jadwigi w Złotoryi, parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy czy parafii św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim. Zorganizowano je w ten sposób, że poszczególne klasy, bądź części klas, przystępują do pierwszej komunii o różnych godzinach, a na danej mszy świętej, prócz dzieci, mogą się znajdować wyłącznie członkowie ich rodzin.

Komunie 2021 a koronawirus

Komunie 2021 a koronawirus – jak pandemia wpłynęła na kształt uroczystości? Z racji obowiązujących limitów wiernych, mogących jednocześnie przebywać w kościele, uroczystość pierwszej komunii świętej nabrała bardziej kameralnego charakteru. W mszy świętej uczestniczą wyłącznie dzieci i ich najbliżsi. W wielu parafiach zdecydowano się na transmisję internetową z uroczystości, by dalsze rodziny dzieci przyjmujących pierwszą komunię świętą mogły duchowo uczestniczyć w mszy świętej.

Komunie 2021: COVID-19 mocno namieszał

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o komunie 2021, COVID-19 mocno pokrzyżował plany rodzicom dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. Wszak komunia to nie tylko uroczystość w kościele, ale również przyjęcie dla rodziny, która często przyjeżdża z daleka. Tymczasem zamknięcie lokali gastronomicznych oraz branży hotelarskiej, jak również względy bezpieczeństwa sprawiły, że spotkanie w szerszym gronie rodzinnym może okazać się niemożliwe. Co prawda, wiele restauracji oferuje catering komunijny, jednakże nie każdy dysponuje we własnym domu takimi warunkami lokalowymi, by podjąć większą liczbę gości. Tym bardziej, że wciąż może być to nie więcej niż 5 osób, nie licząc domowników.

Komunie 2021: obostrzenia

Na to, jak będą wyglądać komunie 2021, obostrzenia, luzowane stopniowo przez rząd, będą miały znaczący wpływ. Według przedstawionego harmonogramu od 15 maja zostanie przywrócona możliwość organizowania imprez okolicznościowych, takich jak komunie czy wesela. Impreza taka będzie się jednak musiała odbywać w plenerze, a uczestniczyć w niej będzie mogło maksymalnie 25 osób. Luzowanie obostrzeń nie dotyczy komunii zaplanowanych na wcześniejsze terminy (8 i 9 maja) – tu mowa tylko o uroczystości kościelnej. Niewykluczone, że komunie zaplanowane po 29 maja będą mogły odbywać się z odrobinę większym rozmachem (przyjęcia do 50 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym) – to jednakże będzie zależało od tego, czy spadek liczby zakażeń będzie się wciąż utrzymywał.

Komunia w domu 2021. Zdjęcie ilustracyjneKomunia w domu 2021. Ile kosztuje? Jak się przygotować? Czy warto zdecydować się na catering? Przykładowe menu

Pierwsza komunia w czasie pandemii – jak wygląda?

Pierwsza komunia w czasie pandemii znacznie różni się od imprez, do których się przyzwyczailiśmy. Już w minionym roku zarówno uroczystości kościelne, jak i spotkania rodzinne miały odmienny, bardziej kameralny charakter. Obecnie do pierwszej komunii świętej w danej parafii podczas jednej mszy świętej przystępuje zazwyczaj nie więcej, niż kilkanaścioro dzieci, a najbliżsi są znacznie bardziej zaangażowani w przygotowania do uroczystości. Księża podkreślają, że dzięki temu pierwsza komunia święta ma głębszy wymiar, uroczystość staje się kameralna i prawdziwie rodzinna.

Zobacz też: Pierwsza komunia święta odbędzie się? Rodzice apelują. "Albo wszyscy przystępują do komunii, albo nikt"

Więcej o: