Pierwsza Komunia święta: przygotowania krok po kroku. Co jest potrzebne? Ile kosztuje? Kiedy rezerwować lokal? Jak wygląda organizacja?

Pierwsza Komunia święta: przygotowania krok po kroku. Dowiedz się, jak wygląda przygotowanie uroczystości komunijnej od podstaw, ile kosztuje komunia i co będzie Ci potrzebne.

Rezerwacja sali w restauracji. Kiedy zarezerwować lokal na komunię? 

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Poza przeżyciami ze sfery duchowej, z roku na rok coraz większe znaczenie ma też oprawa towarzysząca uroczystości, a także przyjęcie po niej. Komunia w domu to praktycznie rzecz ujmując przeżytek. Obecnie większość rodziców decyduje się na rezerwację sali w restauracji lub hotelu, gdzie odbywa się obiad i poczęstunek po przybyciu z kościoła. Rozwiązanie to, jest szczególnie wygodne w przypadku, gdy mamy bardziej liczną rodzinę. W bardziej obleganych lokalach rezerwacji terminu trzeba dokonać nawet na dwa lata wstecz. To, ile kosztuje komunia na 30 osób, zależy od tego, jakie wymagania stawiamy przed lokalem - im bardziej wykwintne dekoracje, menu, atrakcje, tym cena jest oczywiście wyższa. Zakładać jednak należy, że minimum, jakie zapłacimy za przyjęcie komunijne w restauracji to około 150-180 złotych za osobę.

Menu komunijne: tort

Menu komunijne to oczywiście obiad składający się z zupy i drugiego dania, ale także cały szereg przystawek. W kwestii doboru dań na pierwszą komunię nie ma żadnych jasnych wytycznych. Wielu rodziców decyduje się na tradycyjne rozwiązania jak rosół i kotlet schabowy, ale równie wielu na przyjęciu decyduje się podać bardziej wyszukane potrawy. Bez wątpienia najważniejszym punktem menu komunijnego jest tort. Torty komunijne to prawdziwe dzieła sztuki. Przed laty popularne były torty w kształcie książki, obecnie wybór jest tak wielki, że trudno wskazać na jednoznacznego faworyta. Wydaje się jednak, że w sezonie komunijnym 2021 bezapelacyjnym hitem będą torty komunijne dekorowane żywymi kwiatami. Popularnością cieszą się też naked cake czy torty angielskie

Wyprawka komunijna (różaniec, medalik, etc.)

Wyprawka komunijna to przede wszystkim przedmioty kultu religijnego. Dzieci podczas cyklu przygotowań do sakramentu uczestniczą w obrzędzie poświęcenia różańców, książeczek i medalików, które są im przydatne nie tylko na czas przystąpienia do pierwszej Komunii świętej, ale też w późniejszym okresie podczas wypełniania praktyk religijnych.

Zobacz wideo Komunie w większym gronie i na świeżym powietrzu? Minister zdrowia odpowiada

Co potrzebne do komunii dla chłopca i dla dziewczynki?

Rodzice, których pociechy przygotowują się do sakramentu pierwszej Komunii świętej, często zastanawiają się, co będzie potrzebne do komunii dla chłopca i dla dziewczynki. W znacznej mierze ich przygotowania skupiają się na zapewnieniu uroczystego stroju dla dziecka. W wielu parafiach stroje są ujednolicone, aby wszystkie dzieci czuły się komfortowo - na kilka miesięcy przed uroczystością są szyte na miarę. W innych każdy indywidualnie dobiera dziecku odpowiednie ubranie. W przypadku dziewczynki pełny strój to sukienka, buciki, wianek na głowę, rękawiczki i torebeczka na drobiazgi. W przypadku chłopca jest to oczywiście koszula, garnitur i buciki - w niektórych parafiach na ten tradycyjny strój składa się także dodatkowa, krótka alba. 

Przygotowania do pierwszej Komunii świętej: program, harmonogram

Harmonogram przygotowań do pierwszej Komunii świętej jest w znacznej mierze uzależniony od tradycji panujących w danej parafii. Przygotowania często dzielone są między zajęcia odbywające się w szkole z katechetą a próby w parafii. Najbardziej intensywny czas przygotowań do pierwszej Komunii to oczywiście okres od września, kiedy dzieci rozpoczynają trzecią klasę szkoły podstawowej, aż do maja następnego roku kalendarzowego kiedy zazwyczaj odbywa się uroczystość.

Zaproszenia na pierwszą Komunię święta: kiedy wręczać?

Lista gości na pierwszą Komunię świętą jest zależna od tego jak dużą rodzinę posiadamy i jak wiele osób chcemy zaprosić. Przeważnie grono gości na komuniach oscyluje wokół 30 osób, jednak zdarzają się komunie zdecydowanie bardziej liczne, sięgające 70, a nawet 100 uczestników. W przypadku tak dużego przyjęcia odpowiednio wcześniej należy wręczyć zaproszenia na pierwszą Komunię świętą. Goście będą mieli czas na zarezerwowanie danego terminu i potwierdzenie swojej obecności na uroczystości.

Zobacz też: Podziękowania dla gości komunijnych i rodziców chrzestnych. Przykładowe teksty i pomysły na oryginalne upominki z okazji pierwszej komunii świętej

Pierwsza Komunia święta a prezenty: jaki koszt może nieść zakup prezentu? Jaki prezent wybrać?

W zależności od tego jak bliską osobą jest dla nas dziecko komunijne, ale także od tego jak zasobny portfel posiadamy, prezenty na pierwszą Komunię świętą mogą być bardziej lub mniej wartościowe. Jaki koszt może nieść zakup prezentu? Tradycją stało się, że rodzice, chrzestni i dziadkowie oferują najbardziej okazałe prezenty, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to zazwyczaj sprzęt elektroniczny, rowery, złota biżuteria. Nie może zabraknąć także pamiątek takich jak specjalne wydanie Pisma Świętego, albumy komunijne, pamiątkowe obrazki o tematyce religijnej etc. Dalsi krewni zazwyczaj decydują się na obdarowanie dziecka prezentem finansowym - w kopercie można umieścić zarówno symboliczną jak i większą kwotę.

Zobacz też: Pierwsza komunia w innych krajach. Jak wygląda w Wielkiej Brytanii czy Francji?

Pierwsza Komunia święta: fryzury 

Pierwsza Komunia święta to także okazja, kiedy każdy chce wyglądać jak najlepiej. Przede wszystkim w przypadku dziewczynek mamy starają się, aby dziewczęta wyglądały wyjątkowo w tym dniu, i często po raz pierwszy zabierają je z tej okazji do fryzjera. Komunijne fryzury, ze względu na swój wyjątkowy charakter, mogą kosztować nieco więcej niż zwykłe upięcie. Zazwyczaj ceny wahają się w okolicach 200 złotych, jednak należy pamiętać, że tego rodzaju koszty ściśle związane są z lokalizacją - w dużym mieście często zapłacimy za taką usługę więcej niż w mniejszym. Również dobór salonu ma znaczenie - renomowane atelier fryzjerskie ma zazwyczaj wyższe stawki za upięcia komunijne, niż niewielkie, osiedlowe salony fryzjerskie, co nie oznacza, że jakość oferowanych w nich usług jest gorsza. 

W przypadku fryzjera warto również wcześniej zarezerwować termin uczesania, gdyż nie każdy świadczy usługi w niedzielę, a to w tym dniu najczęściej odbywają się komunie. Z drugiej strony najbardziej oblegani styliści mogą nie mieć już wolnych terminów, jeśli zbyt późno będziemy umawiać się na upięcie.

Pierwsza komunia święta: fotograf / kamerzysta

Pierwsza Komunia święta jest wyjątkową, niepowtarzalną okazją, dlatego większość rodziców pragnie uwiecznić ten szczególny moment w życiu dziecka, angażując fotografa lub kamerzystę, a czasem jednego i drugiego. W przypadku komunii grupowych jest to o tyle łatwiejsze, że koszt wynajęcia tego rodzaju obsługi rozbija się na wielu uczestników i jest nieco niższy niż w przypadku indywidualnej komunii świętej, gdzie koszta całej organizacji spadają na rodziców. Niemniej jednak warto zainwestować w fotografa bez względu na ilość uczestników, gdyż zdjęcia czy film są wyjątkową pamiątką, do której dziecko będzie mogło wrócić po latach, a nawet pokazać ją własnym dzieciom i wnukom. 

Zobacz też: Pierwsza komunia dla dorosłych. Czym się charakteryzuje i jak się przygotować?

Więcej o:
Copyright © Agora SA