Pierwsza Komunia święta indywidualnie. W jakich okolicznościach można przystąpić do sakramentu?

Pierwsza Komunia święta indywidualnie udzielana jest w określonych okolicznościach. Kiedy można ubiegać się o taki sakrament?

Indywidualna pierwsza Komunia święta - co to znaczy?

Co to znaczy indywidualna pierwsza Komunia święta? Pierwsza Komunia święta jest niezwykle ważnym etapem w życiu młodego chrześcijanina. To właśnie wówczas może on po raz pierwszy w pełni uczestniczyć w sakramencie Eucharystii. Do tej pory komunie odbywały się w uroczysty sposób, gromadząc w kościele liczne grupy dzieci oraz grono ich bliskich. W sytuacji, gdy od ponad roku funkcjonujemy w okolicznościach pandemicznych coraz częstszym rozwiązaniem jest indywidualna pierwsza Komunia święta. Taki sakrament nie różni się niczym od tego przeprowadzanego grupowo - jest tak samo ważny, a przez jego indywidualny charakter może być jeszcze głębszym przeżyciem duchowym. 

Pierwsza Komunia ŚwiętaKiedy są komunie 2021? Czy się odbędą? Terminy pierwszej komunii świętej

Indywidualna pierwsza Komunia święta - czy i kiedy można ją przeprowadzić?

Zastanawiasz się, kiedy i czy każdy może przystąpić do indywidualnej pierwszej Komunii świętej? Indywidualna pierwsza Komunia święta może zostać przeprowadzona tak naprawdę w dowolnym momencie. Warunkiem, jaki stawia Kodeks Prawa Kanonicznego jest wystarczające rozpoznanie i przygotowanie dziecka do przyjęcia sakramentu, które gwarantuje, że będzie ono mogło z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa. 

W praktyce oznacza to, że po konsultacji z proboszczem danej parafii, indywidualną pierwszą Komunię świętą może przyjąć każde gotowe do tego dziecko. Warto pamiętać, że:

  • komunia nie musi się odbyć w maju - tradycyjnie obrzęd ten w naszym kraju odbywa się właśnie w tym miesiącu, ale nie jest to warunek konieczny, a raczej zwyczaj 
  • komunia nie musi odbyć się w niedzielę - ze względów technicznych, takich jak np. zapewnienie miejsca w lokalu organizującym przyjęcie po uroczystości, istnieje możliwość zorganizowania uroczystej mszy komunijnej w dni powszednie
  • do komunii nie musi przystąpić dziecko znajdujące się w 3 klasie szkoły podstawowej - może być zarówno młodsze jak i starsze.
Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Indywidualna pierwsza Komunia święta - jak zorganizować?

Jak zorganizować indywidualną pierwszą Komunię świętą? Organizacja z perspektywy dzieci i rodziców często jest zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza niż w przypadku uroczystości grupowej. Udając się do kancelarii parafialnej można ustalić nie tylko termin komunii, ale także szczegóły dotyczące oprawy - dziecko może uczestniczyć w przebiegu liturgii w taki sposób, jaki mu odpowiada, tzn. może wykonać psalm, odczytać czytanie lub modlitwę wiernych. Tego rodzaju decyzje w przypadku komunii grupowych zazwyczaj są dzieciom narzucane i nie zawsze zgodne z ich oczekiwaniami, dlatego indywidualna uroczystość bywa zdecydowanie mniej stresująca dla dzieci. Nie wymaga też uczestnictwa w wielu długich próbach - zazwyczaj wystarczy jedna. Koniecznie natomiast należy pamiętać, że przy organizacji indywidualnego sakramentu po stronie rodziców pozostają takie kwestie jak:

  • wybór i zakup pamiątki komunijnej
  • przygotowanie i sfinansowanie dekoracji kościoła
  • złożenie ofiary za Mszę świętą.

Zobacz też: Fryzury komunijne z wiankiem. Poznaj te najpiękniejsze i wybierz odpowiednią [ZDJĘCIA]

Komunia 2021: obostrzenia sanitarne

Komunia 2021 niestety wciąż przebiegać będzie w cieniu pandemii koronawirusa. Mimo zaawansowanej akcji szczepień liczba zakażeń spada wciąż powoli, a codziennie przybywa nowych zakażonych. System opieki zdrowotnej od miesięcy pozostaje przeciążony, efektem czego rządzący bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii luzowania obostrzeń. W kwestii komunii świętych, które tradycyjnie odbywają się w maju wiadomo już, że muszą być one organizowane z poszanowaniem reżimu sanitarnego. W kościołach może znajdować się maksymalnie 1 osoba na 15 m². Jeśli chodzi o przyjęcia komunijne w restauracjach, to można je organizować na zewnątrz budynku od 15 maja 2021. Podczas takich imprez obowiązuje limit 25 osób. Z kolei od 29 maja będzie możliwość zorganizowania takiego rodzinnego spotkania wewnątrz lokalu, a liczba gości nie może przekroczyć 50 osób.

Pierwsza komunia święta. Zdjęcie ilustracyjneCo oznacza słowo komunia? Czy pierwsza komunia jest obowiązkowa? Czy jest sakramentem? Pierwsza komunia: historia i znaczenie

Komunie 2021 a koronawirus: jak to będzie wyglądać?

Sezon Komunii 2021 to już drugi z rzędu przypadający w czasie pandemii koronawirusa. W ubiegłym roku obowiązujące zasady były jeszcze bardziej restrykcyjne, dlatego część parafii zdecydowała się na przesunięcie uroczystości na późniejszy termin, w innych obrzęd przeprowadzano indywidualnie - każdego dnia inne dziecko przystępowało do sakramentu. Wszystko to po to, aby nie stwarzać zagrożenia epidemicznego i postępować w zgodzie z obowiązującymi regułami. W tym roku mimo intensywnej akcji szczepień wciąż nie można w pełni cieszyć się swobodą w tym zakresie. Ponownie wiele parafii w porozumieniu z rodzicami będzie musiało dostosować formułę pierwszej Komunii świętej do obowiązujących zasad. 

Zobacz też: Komunia w domu 2021. Ile kosztuje? Jak się przygotować? Czy warto zdecydować się na catering? Przykładowe menu

Więcej o: