Na czym polega religia prawosławna? Prawosławie jest jednym z głównych odłamów chrześcijaństwa, który bazuje na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła Wschodniego, która swoje początki miała już w starożytności.
Prawosławie naucza głównych prawd wiary, które zawarte są w Apostolskim symbolu wiary. Cała jego doktryna opiera się zaś na dekretach siedmiu pierwszych soborów powszechnych i przekazach Ojców Kościoła. Prawosławie nie uznaje rozpowszechnionego w Kościele zachodnim po 1054 r. prymatu biskupa Rzymu. Skłania się tym samym ku tradycji zakładającej pojęcie Kościoła jako wspólnot. Dla prawosławnych najważniejszym przywódcą był Patriarcha Konstantynopola, a po upadku Bizancjum w 1453 r., aspiracje przejęcia prymatu wykazywał patriarchat moskiewski.
Prawosławie nie przyjmuje dogmatu o pochodzeniu Ducha Świętego zarówno od Ojca, jak i Syna. Odrzuca też inne, ważne w katolicyzmie idee jak np.:
W kościele wschodnim funkcjonuje także nieco inne podejście do sakramentów. Sakramenty prawosławne dzielą się na trzy grupy, z których każda jest niewidzialnym znakiem łaski bożej:
Zobacz też: Pierwsza Komunia święta w innej parafii: jak ją zorganizować?
Jak nazywa się komunia święta prawosławnych? Nazywana jest prosforą. Jest to rodzaj pieczywa wytwarzanego z mąki, wody, soli i zakwasu. Tak przygotowany wypiek w obrzędzie przeistoczenia zmienia się w ciało Chrystusa. Do przystępowania podczas Eucharystii są używane jej konsekrowane cząstki, które kapłan zanurza w konsekrowanym winie. Reszta prosfory zostaje rozdana wiernym po Liturgii - spożywają ją na miejscu lub zanoszą domownikom, którzy nie mogli wziąć udziału w nabożeństwie.
W czasie prawosławnej wigilii Bożego Narodzenia, która przypada 6 stycznia, uczestnicy wieczerzy dzielą się przyniesioną z cerkwi prosforą i popijają ją łykiem święconej wody. Dopiero po tym tradycyjnym obrzędzie przystępuje się do jedzenia wigilijnych potraw.
Zobacz też: Pierwsza komunia u Ewangelików. Jak wygląda?
Kościół katolicki i prawosławny pod wieloma względami jest tożsamy i w równie wielu kwestiach bardzo się różni. Czy prawosławny może przyjąć Komunię w Kościele katolickim? Zagadnienie przyjmowania komunii przez wiernych prawosławnych w kościele katolickim i odwrotnie jest kwestią złożoną. Teoretycznie katolik może przyjąć komunię w cerkwi prawosławnej, gdyż udziela jej prawidłowo i ważnie wyświęcony kapłan. Jednak cerkiew nie uznaje prymatu piotrowego co komplikuje sprawę - oba kościoły nie pozostają w pełnej zgodzie. Katechizm Kościoła Katolickiego odpowiada równocześnie, że w uzasadnionym przypadku, kiedy nie ma możliwości dotarcia do katolickiego kościoła i przyjęcia komunii z rąk katolickiego kapłana, wówczas wierny może przyjąć sakrament w cerkwi, gdzie komunia jest równie ważna jak dla katolików.
Nieco inaczej wygląda ta kwestia z punktu widzenia prawosławia. W tym wyznaniu osoba przystępująca do Komunii św. posiada pełną jedność z kościołem prawosławnym, co oznacza, że w sakramencie chodzi nie tylko o jedność z Bogiem, ale i z Kościołem. W praktyce oznacza to, że katolik przyjmujący Komunię św. w cerkwi prawosławnej przez ten fakt staje się wiernym prawosławnym. Z zasady katolik nie powinien przystępować do Komunii św. w cerkwi. Również prawosławny chrześcijanin przystępujący do Komunii św. w Kościele Katolickim w oczach prawosławnych przechodzi na katolicyzm, bo zyskuje jedność z tym Kościołem, w którym przystąpił do Komunii św. Dlatego też nie powinno się nakłaniać prawosławnych do przyjmowania sakramentu w Kościele Katolickim.