Pierwsza Komunia Święta: rodzice po rozwodzie a przygotowania do sakramentu

Pierwsza Komunia święta dla dziecka to ważne przeżycie dla całej rodziny. Jak przeżyć ten czas, gdy rodzice są po rozwodzie?

Pierwsza komunia a rozwód. Czy dziecko może przystąpić do komunii, gdy rodzice są po rozwodzie?

Pierwsza komunia święta gdy rodzice są po rozwodzie to bardzo trudny temat, który pojawia się niestety coraz częściej. Odsetek rozwodów od wielu lat jest bardzo wysoki, co nie zmienia faktu, że dzieci dorastają i potrzebują wsparcia obojga rodziców. Jednym z pierwszych takich wydarzeń w ich życiu jest właśnie pierwsza komunia, kiedy maluch po raz pierwszy może w pełni uczestniczyć w sakramencie Eucharystii. Jest to wielkie przeżycie duchowe, ale także wyjątkowy dzień w życiu dziecka, które otoczone jest w tym dniu przez rodzinę i bliskich. Jak to się dzieje w przypadku, gdy rodzice są po rozwodzie? Oczywiście dziecko może przystąpić do komunii, nawet gdy jego rodzice są po rozwodzie. Dziecko w takim wypadku nie może ponosić konsekwencji czynów dorosłych. Jedynym warunkiem jest to, że musi być ono ochrzczone i uczestniczyć w cyklu przygotowań do sakramentu tak jak pozostałe dzieci. 

Impreza komunijna: jak powinna wyglądać po rozwodzie?

Pierwsza komunia święta to nie tylko uroczystość w kościele, ale także popularne od lat imprezy komunijne, którym towarzyszy obfity poczęstunek (zwykle organizowany poza domem, w restauracji) oraz prezenty, na które dzieci czekają najbardziej. Jak powinna wyglądać impreza komunijna po rozwodzie rodziców? To pytanie stawia sobie wiele osób. Wydaje się jednak, że odpowiedź jest prosta. Dzień pierwszej komunii to dzień przeznaczony dla dziecka i to ono powinno czuć się kochane i stawiane na pierwszym miejscu. Dlatego też jeśli dla niego ważna jest obecność obojga rodziców i ich najbliższych, wówczas udział w przyjęciu powinni wziąć zarówno mama jak i tata, dziadkowie, rodzina i przyjaciele.

Zobacz wideo Komunie w większym gronie i na świeżym powietrzu? Minister zdrowia odpowiada

Alimenty a komunia

Alimenty są świadczeniem finansowym, które jeden z rodziców (z którym zazwyczaj dziecko nie zamieszkuje na stałe) ponosi na rzecz dziecka. Są one przeznaczone na codzienne potrzeby dziecka: wyżywienie, ubrania, koszty związane z leczeniem czy edukacją dziecka. Trudno więc szukać powiązania między alimentami a komunią, podczas której dziecko zwyczajowo otrzymuje podarunki od najbliższych. To, że rodzic płaci alimenty, nie zobowiązuje go do sponsorowania dziecku dodatkowego prezentu, ale też nie ogranicza go w tej kwestii. Zwykle rodzice, którzy ponoszą koszta związane z przygotowaniem dziecka do komunii oraz wyprawieniem przyjęcia, nie ofiarują maluchowi dodatkowo drogiego prezentu. Część z nich decyduje się na wręczenie jakiegoś pamiątkowego drobiazgu, inni dają dziecku okazałe prezentu - tu wszystko zależy od zasobności portfela opiekunów. 

Czy zaprosić byłego męża na komunię dziecka?

Czy zaprosić byłego męża na komunię dziecka? Ten temat jest bardzo często poruszany na różnych forach parentingowych. Zaproszenie byłego męża na komunię dziecka bywa bardzo trudnym wyzwaniem dla kobiety. Jednak dla dobra dziecka warto odłożyć na bok wzajemne niesnaski i zapewnić maksimum komfortu w tym wyjątkowym dniu swojemu dziecku. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy dziecko utrzymuje dobre kontakty z drugim rodzicem. Wykluczanie go z uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest pierwsza komunia, w takim wypadku jest zazwyczaj elementem rozgrywki między dorosłymi, a nie ma nic wspólnego z odpowiedzialnością i dbałością o dobro dziecka. 

Pierwsza komunia święta a rozwód. Jak wytłumaczyć dziecku sytuację, w jakiej znajduje się rodzina?

Dziecko przystępujące do pierwszej komunii świętej jest w wieku, gdy rozumie już dość dużo, ale nie jest często w stanie właściwie zinterpretować sytuacji, jaka ma miejsce w jego rodzinie. Dzieci bardzo często przypisują sobie winę za rozwód rodziców. Dlatego tak ważne jest, aby wspólnie z byłym małżonkiem wytłumaczyć dziecku sytuację, w jakiej znalazła się jego rodzina, z zaznaczeniem, że nie ponosi ono za to żadnej odpowiedzialności i również nie będzie miało to negatywnych skutków dla jego relacji z obojgiem rodziców. Jednym z egzaminów z dojrzałości rodzicielskiej jest właśnie kwestia pierwszej komunii świętej i rozwodu. Dla dziecka niezwykle ważne jest, aby w tym wydarzeniu mogło ono uczestniczyć razem z obojgiem rodziców. Oni tymczasem powinni odłożyć na bok panujące między nimi negatywne emocje i skupić się maksymalnie na potrzebach dziecka, bo to ono było, jest i zawsze będzie dla nich najważniejsze i zawsze będzie ich łączyć, bez względu na to jak potoczą się ich dalsze relacje. 

Zobacz też: Komunia w domu 2021. Ile kosztuje? Jak się przygotować? Czy warto zdecydować się na catering? Przykładowe menu

Więcej o:
Copyright © Agora SA