Pierwsza komunia święta: w jakim wieku? Roczniki - komunia 2021, 2022, 2023, 2024, 2025

W jakim wieku przystępuje się do pierwszej komunii świętej? Zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko powinno pójść do komunii? Sprawdź odpowiedni czas zgodnie z rocznikiem.

Komunia święta: w której klasie wypada uroczystość? 

To najprostszy sposób, aby zorientować się w komunijnych terminach. Aktualnie w Polsce wiek dziecka, które przystępuje do komunii świętej, ustalony jest na trzecią klasę podstawówki (9 lat). Dawniej odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko może iść do komunii, brzmiałaby: w drugiej klasie szkoły podstawowej, w wieku 8 lat. W 2009 roku na skutek zmian w systemie edukacji, który wprowadził wcześniejszy obowiązek szkolny dzieci, Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski zaczęła pracę nad przeniesieniem pierwszej komunii świętej z II klasy do III. Kwestia tego, w jakim wieku dzieci przystępują do pierwszej komunii świętej, dotyczy więc rocznika i klasy, ale do komunii mogą przystąpić też młodsze dzieci. Szczegóły poniżej. 

Wczesna komunia: w jakim wieku i co oznacza ten termin? 

Wczesna komunia święta dotyczy dzieci poniżej 7. roku życia, które przyjmują Eucharystię przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej. Nie we wszystkich parafiach jest to możliwe, ale w przypadku braku możliwości przystąpienia do komunii młodszych dzieci w konkretnym kościele zawsze można zgłosić się do innego. W tym przypadku prośba będzie dotyczyła nie tylko możliwości udziału w uroczystości, ale też całego procesu przygotowania. W jakim wieku można przystąpić do wczesnej komunii świętej? W tym przypadku do komunii mogą przystąpić już 5-latki, ale zawsze najpierw należy sprawdzić, czy w danej parafii jest to możliwe. 

Zobacz wideo Czy na wesele można zaprosić nieograniczoną liczbę osób, jeśli wszyscy będą zaszczepieni?

Komunia 2021: jaki rocznik? Kogo dotyczy tegoroczna uroczystość? 

Zgodnie z zasadami psychologii i praktyki duszpasterskiej, wiek 9 lat uznawany jest za najlepszy do przyjęcia sakramentu. Zgodnie z tą zasadą w tym roku do komunii przystąpią dzieci, które aktualnie są w III klasie szkoły podstawowej. Dzieci urodzone w 2012 roku przystępują do komunii w 2021 roku. 

Zobacz też: Pierwsza komunia u prawosławnych. Czy różni się od katolickiej?

Komunia 2022: jaki rocznik? Kto przystąpi do sakramentu za rok? 

Kiedy do komunii pójdą dzieci urodzone w 2013 roku? Zgodnie z ogólnym kryterium wieku za rok do komunii przystąpią dzisiejsze 8-latki, które aktualnie uczą się w II klasie szkoły podstawowej. 

Komunia 2023: jaki rocznik idzie do komunii za dwa lata? 

Kiedy do komunii pójdą dzieci urodzone w 2014 roku? Ten rocznik przystąpi do sakramentu w 2023 roku. 

Komunia 2024: jaki rocznik idzie do komunii za trzy lata? 

A kiedy do komunii pójdą dzieci urodzone w 2015? Ten rocznik przystąpi do sakramentu w 2024 roku.

Komunia 2025: jaki rocznik przystąpi do sakramentu za cztery lata? 

Kiedy do komunii pójdą dzieci urodzone w 2016 roku? Ten rocznik będzie miał swoją uroczystość dokładnie w 2025 roku. 

Zobacz też: Pierwsza Komunia Święta: rodzice po rozwodzie a przygotowania do sakramentu

Więcej o:
Copyright © Agora SA