Przecieki na Podlasiu. Maturzyści znali temat rozprawki? Od samego rana wyszukiwali w sieci frazę "Lalka ambicja"

Przecieki z matury to kwestia, która co roku interesuje maturzystów i zalewa internet tuż przed egzaminami dojrzałości. Okazuje się, że maturzyści z Podlasia, podobnie jak rok temu od rana wyszukiwali frazy związane z tematem rozprawki. Czy doszło do wycieku arkuszy?

Matura 2021 trwa. To właśnie dziś 271 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zmierzy się z egzaminem dojrzałości z języka polskiego. To pierwsza z obowiązkowych części matury. Łatwiejszy egzamin odbywający się w ścisłym reżimie sanitarnym zachęcił do poprawki także abiturientów z wcześniejszych roczników. Zarówno język polski, jak i matematyka oraz wybrany język obcy należy zdać na minimum 30 procent, aby cieszyć się z zaliczenia całego egzaminu dojrzałości. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to niełatwa przeprawa tym bardziej po ponad 200 dniach nauki zdalnej z powodu pandemii koronawirusa. Okazuje się, że maturzyści poszukują drogi na skróty i szukają przecieków. 

Matura 2021 - wyciek rozprawki. Maturzyści z Podlasie znali temat wypracowania?

Maturzyści z Podlasia od samego rana wyszukiwali informacje dotyczące jednej z najpopularniejszych lektur z gwiazdą - "Lalki" Bolesława Prusa. Tuż koło godziny 7:17 zaczęła szybko zyskiwać na popularności w Google Trends fraza - "Lalka ambicja". Zainteresowanie tą kwestią maturalną występowało jedynie w województwie podlaskim. Internauci wpisywali także zapytania dotyczące motywu ambicji, samej postaci Wokulskiego oraz ambicji we wszystkich lekturach z gwiazdką. Niektórzy poszukiwali także streszczenia całej lektury, choć to zapytanie szczególnie nie zaskakuje. Czy doszło do przecieku maturalnego na Podlasiu?

Przypomnijmy, że zaledwie rok temu w tym samym województwie była podobna sytuacja. 8 czerwca 2020 roku około godziny 6:30 zanotowano wzrost liczby wyszukiwań w Google Trends frazy - "Wesele elementy fantastyczne".

Nauczycielkach o rozprawce: Osoby opracowujące arkusze maturalne chyba nie przepadają za awangardą

Nauczycielka języka polskiego Judyta Słowikowska w rozmowie z eDziecko.pl podkreśliła, że na egzaminach maturalnych najczęściej w rozprawce pojawiała się "Lalka" Bolesława Prusa. Wystąpiła już również Mickiewiczowska III część "Dziadów".

Osoby opracowujące arkusze maturalne chyba nie przepadają za awangardą, dlatego również w tym roku nie spodziewam się perełki Gombrowicza "Ferdydurke", ani też prozy Brunona Schulza, ale jak mawiał Mały Książę: Nigdy nie wiadomo. Mam przeczucie, że twórcy arkuszy maturalnych mogli ponownie przypomnieć sobie o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Z dobrego serca radzę również maturzystom powtórzenie "Pana Tadeusza"

- radzi nauczycielka. 

Matura 2021 - terminarz

Matura 2021 podobnie jak co roku odbywa się po weekendzie majowym. Poniżej prezentujemy szczegółowy terminarz egzaminu dojrzałości:

Matura 2021 - harmonogram.Matura 2021 - harmonogram. fot. cke.gov.pl

Więcej o: