Co oznacza słowo komunia? Czy pierwsza komunia jest obowiązkowa? Czy jest sakramentem? Pierwsza komunia: historia i znaczenie

Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka wychowującego się w katolickiej rodzinie. Jego rodzice mają przy tym liczne pytanie i wątpliwości - oto odpowiedzi na niektóre z nich.

Komunia - znaczenie słowa

Skąd wziął się termin komunia? Znaczenie słowa jest bardziej zrozumiałe wtedy, gdy poznamy jego łaciński źródłosłów: communio to inaczej ''współdzielić''. Warto jednak odwołać się także do greckiego eucharistia, czyli ''dziękczynienie''. 

Wyrażenie ''pierwsza komunia święta'' odnosi się do sytuacji, w której dana osoba po raz pierwszy w życiu przyjmuje sakrament Eucharystii. Dla wiernych Kościoła katolickiego nie jest on upamiętnieniem czy znakiem, ale żywą, prawdziwą, substancjalną i realną obecnością Jezusa Chrystusa w Kościele. Obecność taka dokonuje się podczas Mszy świętej, w trakcie transsubstancjacji, czyli przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Katechizm Kościoła Katolickiego (1324) naucza, że:

Eucharystia jest "źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego" ''Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. W Najświętszej bowiem Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, a mianowicie sam Chrystus, nasza Pascha''

Czy pierwsza komunia jest obowiązkowa?

Wiele osób zastanawia się, czy pierwsza komunia jest obowiązkowa? Oczywiście w sensie świeckim nikt nie może nikogo przymusić do takiego aktu. Z punktu widzenia zasad wiary katolickiej jedynym sakramentem, który jest niezbędny do zbawienia, jest Chrzest. Przyjmuje się, że dziecko może być dopuszczone do pierwszej komunii wtedy, gdy zna podstawowe prawdy wiary i jest w stanie z szacunkiem przyjąć Eucharystię, odróżniając Ciało i Krew Chrystusa od chleba i wina (Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 912 - 913). Przyjęcie pierwszej komunii jest więc niezbędne do tego, żeby w pełni uczestniczyć we wspólnocie Kościoła.  

Zobacz wideo Komunie w większym gronie i na świeżym powietrzu? Minister zdrowia odpowiada

Czy pierwsza komunia jest sakramentem?

Niekiedy zadaje się pytanie: czy pierwsza komunia jest sakramentem? Przy odpowiedziach na nie łatwo jest o pewną nieścisłość. Wyrażenie ''pierwsza komunia święta'' odnosi się raczej do samej uroczystości, w której trakcie najczęściej dziecko, ale czasem też osoba dorosła, przyjmuje Eucharystię, czyli Komunię świętą. Sakramentem jest jednak właśnie Eucharystia, określana także jako Komunia święta lub Najświętszy Sakrament.

Jak wygląda pierwsza komunia święta?

Przystąpienie po raz pierwszy nowych wiernych do Eucharystii jest ważnym wydarzeniem także w życiu ich rodzin i całej parafii. Jak wygląda pierwsza komunia święta? Poprzedza ją przygotowanie przez księdza lub katechetę, zwykle też rodzaj egzaminu, na którym sprawdza się to, czy dziecko nauczyło się podstawowych prawd wiary, przykazań i modlitw. Konieczne jest też pierwsze przystąpienie do sakramentu Spowiedzi świętej. Uroczystość odbywa się podczas Mszy świętej. Dzieci są odświętnie ubrane w alby lub też sukienki (dziewczynki) i garnitury (chłopcy). Zwyczajowo dzieci odpowiadają też za oprawę Mszy - śpiewy, czytania, modlitwy i podziękowania.     

Pierwsza komunia: historia i znaczenie

Czy zawsze właśnie w ten sposób wyglądała pierwsza komunia? Historia i znaczenie tej uroczystości nieco zmieniały się, jednak centralnym punktem zawsze było przystąpienie po raz pierwszy do Eucharystii. Kościół w pierwszych wiekach praktykował także formę udzielania Komunii św. maleńkim dzieciom po Chrzcie. Z czasem zmieniło się to, wiadomo, że od Soboru Trydenckiego (Sesja XXI z 1562 r.) wyraźnie podkreślono, że Komunia sakramentalna nie jest dzieciom niezbędna do zbawienia. Skutkiem tego było to, że mogą one bez niebezpieczeństwa dla swojego życia duchowego przystępować do pierwszej komunii dopiero wtedy, gdy ich poziom intelektualny pozwoli na zrozumienie wagi tego aktu.

Jak wytłumaczyć dziecku co oznacza pierwsza komunia święta?

Jak opowiedzieć naszej pociesze w prosty sposób o tak trudnych kwestiach? Jak wytłumaczyć dziecku, co oznacza pierwsza komunia święta i jakie znaczenie ma sakrament Eucharystii? Na szczęście zwykle bardzo pomocne są lekcje katechezy, gdzie temat ten jest rozwijany. Nie oznacza to jednak, że trud ten ma ominąć rodziców. Najlepszym sposobem jest lektura Katechizmu po to, żeby być dobrze przygotowanym na pytania dociekliwego dziecka. Pomocą będą też tematyczne książki, a nawet filmiki pomagające dziecku zrozumieć znaczenie Eucharystii.

Zobacz też: Pierwsza komunia święta z limitem osób i na świeżym powietrzu. Rodzice mają dylemat. "Powinnam już zaprosić gości, czy czekać?"

Więcej o:
Copyright © Agora SA