Wymagania na rodziców chrzestnych. Kościół stawia warunki. Ksiądz może poprosić o zaświadczenie

W Polsce przybywa nieochrzczonych dzieci. Rodzice podają różne powody, dla których nie decydują się na ochrzczenie swojej pociechy po narodzinach. Dla tych, którzy jednak chcą to zrobić i wybierają rodziców chrzestnych przypominamy - jakie wymagania muszę spełnić matka i ojciec chrzestni.

Chrzest św. to niezwykle ważne wydarzenie w życiu chrześcijan. Dlaczego rodzice coraz rzadziej decydują się ochrzcić swoje dzieci? Jakiś czas temu zapytaliśmy ich o to na forum edziecko.pl. "Mam dwójkę dzieci. Nie mam zamiaru podejmować za nie decyzji, tak jak podjęto za mnie. Poza tym to chyba nie tak było w Biblii, że chrzczono nieświadome dzieci" - zwróciła uwagę jedna z mam. Nie tylko ona. - W Biblii nie ma zapisu o chrzcie nieświadomego małego dziecka. Biblijny chrzest był symbolem decyzji podjętej przez osobę dorosłą i świadomą swojego wyboru - czytamy w jednym z komentarzy.

Zobacz wideo Michał Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Joanny Krupy
Nie chrzciłam dziecka, po co? Jak dorośnie i zechce to cóż, sam się ochrzci.
Przyjmowanie sakramentów jest dobre tylko wtedy, gdy ktoś decyduje się na nie świadomie

- stwierdzili internauci. Wielu rodziców jednak nadal uważa, że dziecko należy ochrzcić po narodzinach. Przypominamy im, na co powinni zwrócić uwagę wybierając rodziców chrzestnych dla swojej pociechy.

Rodzice chrzestni muszą spełniać warunki Kościoła 

Oprócz preferencji samych rodziców, chrzestny musi spełniać warunki kościoła katolickiego. Z punktu widzenia Kościoła chrzestnym może zostać osoba, która:

  • ukończyła 16 lat
  • jest wierząca
  • przystąpiła do chrztu, komunii i bierzmowania.

Kancelaria parafialna kościoła może wymagać zaświadczenia od rodzica chrzestnego o tym, że jest praktykującym katolikiem, bo do jego najważniejszych zadań jako rodzica chrzestnego będzie należeć pomoc w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej.

Rok temu pisaliśmy o tym, że w diecezji płockiej przyszli ojciec i matka chrzestni muszą zadeklarować m.in., że:

  • ukończyli 16. rok życia;
  • przyjęli chrzest w Kościele Katolickim;
  • przyjęli komunię świętą i sakrament bierzmowania;
  • uczestniczą w niedzielnej mszy świętej;
  • mogą przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej;
  • prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką (nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, nie podlegają "żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem";
  • uczęszczali lub uczęszczają na katechezę szkolną.

Zobacz artykuł: Rodzice chrzestni muszą zadeklarować, że chodzą na msze i nie żyją w konkubinacie. Nowe wymagania w diecezji płockiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.