Ile trwa majówka? W tym roku majówka będzie wyglądała inaczej niż zwykle. Z kilku powodów

Majówka to zazwyczaj pierwszy ciepły weekend w roku. Na dodatek zazwyczaj trwa na tyle długo, że z przyjemnością planujemy wyjazdy na działki, organizujemy grille czy chodzimy na dłuższe spacery. W tym roku jednak musimy zmienić plany. Ile trwa majówka? Kiedy wypada 1 maja święto i 3 maja święto?

Ile trwa majówka? 1 maja święto i 3 maja święto

To, ile trwa majówka, żywo interesuje wielu Polaków. Odkąd pamiętamy to czas rozpoczęcia sezonu wiosenno-letniego. Relaksujemy się na działkach, odpoczywamy na balkonach i w przydomowych ogródkach. Wiele osób organizuje w tym terminie pierwsze dalsze wypady – na przykład nad morze czy w góry. W tym roku jednak majówka będzie wyglądała inaczej. Z kilku powodów.

Przede wszystkim wiosenny wypoczynek psuje pandemia i obowiązujące obostrzenia. Nie wyjedziemy za miasto, nie wynajmiemy pokoju w hotelu czy domku letniskowego. Te plany muszą poczekać.

Po drugie, 1 maja święto wypada w sobotę, a 3 maja święto wypada w poniedziałek. Oznacza to, że majowy weekend jest naprawdę krótki w tym roku. Ile trwa majówka?

Ile trwa majówka? Wyjątkowo krótka w tym roku

Majówka trwa w tym roku tylko trzy dni! Wszystko za sprawą ułożenia w kalendarzu święta 1 maja i święta 3 maja. Przypomnijmy, 1 maja to Święto Pracy, a 3 maja to Święto Konstytucji 3 maja.

Oba te dni są ustawowo wolne. Oznacza to, że mimo że 1 maja święto przypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek oddać nam ten dzień wolny w innym terminie.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Ile trwa majówka? Jak zaplanować długi weekend?

Pracodawca jest zobowiązany do oddania dnia wolnego z tytułu artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy. Mówi on o tym, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

1 maja święto najlepiej więc odebrać w piątek 30 kwietnia lub 4 maja we wtorek. W ten sposób mamy nieco dłuższy, bo aż czterodniowy, weekend. Ale najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie. Warto więc wcześniej porozmawiać z nim na ten temat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA