Pierwsza komunia święta odbędzie się? Rodzice apelują. "Albo wszyscy przystępują do komunii, albo nikt"

Pierwsza komunia święta wciąż pozostaje jedną wielką niewiadomą. Czas leci nieubłaganie, a rodzice wciąż nie znają konkretnych decyzji dotyczących tegorocznego sakramentu.

Pierwsze komunie święte odbędą się? Decyzje należą do parafii

Pierwsza komunia święta zazwyczaj odbywa się w kwietniu, maju oraz czerwcu. To, jaką formę przyjmie w tym roku w dużej mierze będzie zależeć od parafii i proboszcza. Przypomnijmy, że w zeszłym roku parafie eksperymentowały przeróżne rozwiązania, które pomogły w organizacji przedsięwzięć. W niektórych kościołach dzieci przystępowały do sakramentu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Były też takie parafie, które przekładały komunie na przyszły rok. Jak jest teraz? Okazuje się, że większość diecezji wydała już stosowane komunikaty w tej sprawie. 

Nowoczesne centrum naukiBezwarunkowy Dochód Podstawowy, czyli 1200 zł dla dorosłego i 600 zł dla dzieci. Rząd musiałby zrezygnować z 500 plus

Ordynariusz płocki bp Piotr Libera podkreślił, że na pierwszym miejscu powinny być przygotowania i samo przystąpienie do pierwszej komunii świętej jest parafia, na którym terenie dziecko zamieszkuje.

Z kolei metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poprosił wiernych, aby nie przekładać uroczystości komunijnych "dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość". Przesłał także następujący komunikat do parafii: 

Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym.

Uczniowie klas I-III  wrócili do szkół. 'Gorzowskie szkoły podstawowe są przygotowane'Czy wracamy do szkoły w maju? Przemysław Czarnek optymistycznie zapowiada powrót do placówek

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że kulminacja trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce prawdopodobnie będzie mieć miejsce na początku kwietnia, czyli w okolicach Wielkanocy.

Ja uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć np. na lipiec

– powiedział dr Sutkowski 

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Mama: Teraz to nie jest odpowiedni moment. Zdrowie jest najważniejsze

Skontaktowaliśmy się z rodzicami dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. Okazuje się, że nastroje w domach nie są zbyt optymistyczne. Rodzice narzekają, że wciąż nie wiedzą, czy komunia się odbędzie. W rozmowie z eDziecko.pl przyznają, że sakramenty powinno się przełożyć ze względu na panujące okoliczności.

My dalej nie wiemy, czy dzieci podejdą w tym roku do sakramentu. Wolałabym, abyśmy przełożyli to świętowanie cieplejsze miesiące. Teraz to nie jest odpowiedni moment. Zdrowie jest najważniejsze. Nie powinniśmy teraz dzielić dzieci. 

- mówi mama z Warszawy.

Dodaje, że nie do końca rozumie to, że to właśnie księża decydują o tym, czy w danej parafii komunia odbędzie się według planowanych terminów.  

Dziecko w tym wieku patrzy na swojego rówieśnika więc albo wszyscy przystępują do komunii, albo nikt. Nie rozumiem tego, że decyzja należy do parafii. Dzieciom zwyczajnie jest przykro, bo nie do końca rozumieją powagę sytuacji. Teraz komunia wiąże się ze spotkaniem z rodziną i luksusowymi prezentami

- przyznaje.

Rodzice zostawili dziecko w oknie życia i zgłosili się na policję. Dziewczynka była zadbana i miała Rodzice zostawili dziecko w oknie życia i zgłosili się na policję. Dziewczynka była zadbana i miała "rzeczy na przebranie"

Przeczytaj także:

Więcej o: