Obostrzenia - majówka 2021. Choć niektóre dzieci czeka wyjątkowo długie wolne, mogą zapomnieć o rodzinnych wycieczkach

Majówka kojarzy się z rodzinnymi wyjazdami, grillowaniem i czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wprowadzono jednak obostrzenia, przez które majowe wolne upłynie nam inaczej, niż dotychczas.

Terminy dni wolnych od nauki szkolnej zawsze szczególnie interesowały uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 przed wakacjami wypadają jeszcze dwa długie weekendy, które będą okazją do odpoczynku od zajęć lekcyjnych. Pierwszym z nim jest majówka, która zbliża się wielkimi krokami, bo co roku wypada w terminie 1-3 maja. Jako że są to również dni wolne od pracy, rodzice chętnie wykorzystywali ten czas na organizację wspólnych wypadów w góry, nad jezioro, czy na rodzinnego grilla. Tym razem pandemia pokrzyżowała jednak ich plany.

Obostrzenia - majówka 2021

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna, dlatego rząd podjął decyzję o przedłużeniu obostrzeń na okres majówki. Osoby, które liczyły na otwarcie hoteli i restauracji na majowy weekend, mogą być zawiedzione, ponieważ w branżach turystycznej oraz gastronomicznej nadal obowiązuje ścisły lockdown.

Żeby nie było wątpliwości dotyczących majówki, przedłużamy do 3 maja restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych

- mówił Adam Niedzielski.

Uczniowie w klasie. Gdańsk, 18 stycznia 2021Nauka hybrydowa a zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przysługuje tylko do 25 kwietnia

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Minister zdrowia zaznaczył również, że podczas majówki można oczekiwać kontroli ze strony policji oraz sanepidu. Służby mają sprawdzać, czy obostrzenia są przestrzegane. Alternatywą dla dalszych wyjazdów mogą być jednak spacery po parkach, wycieczki rowerowe, czy grillowanie, ale nie w wynajętych obiektach, lecz w przydomowych ogródkach.

Przypominamy, że w tym roku Święto Pracy 1 maja wypada w sobotę. Z tego powodu niektórzy uczniowie będą mogli cieszyć się wolnym jedynie 3 maja, kiedy świętujemy Święto Konstytucji 3 Maja. Niektórych czeka jednak wyjątkowo długi odpoczynek. Mowa tu o młodzieży uczęszczającej do szkół średnich, która w tym roku nie będzie zdawać egzaminów maturalnych. Jeżeli dyrektorzy placówek, do których uczęszczają, podejmą taką decyzję, terminy matur podstawowych będą licealistów i uczniów techników dodatkowym wolnym. Dzięki temu ich majówka zamiast jednego dnia, potrwa aż cztery. Należy zaznaczyć, że w roku szkolnym 2020/2021 matura z języka polskiego na poziomie podstawowym wypada we wtorek 4 maja, z matematyki w środę 5 maja, a z języka angielskiego we czwartek 6 maja.

Zdjęcie ilustracyjneUlga prorodzinna 2021. Trzeba się śpieszyć. Jeszcze tylko przez 9 dni można odzyskać pieniądze

Więcej o: