Komunia 2021. Rodzice są oburzeni: Przełóżmy! To nie jest dobry czas na takie uroczystości

Pierwsza komunia święta to istotne wydarzenie w życiu większości polskich rodzin. Dotychczas uroczystości odbywały się na przełomie kwietnia, maja i czerwca, jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że mogą terminy mogą ulec zmianie. Kiedy odbędą się pierwsze komunie święte?

Pierwsza komunia święta to temat, który budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony rodzice chcą, aby dzieci przystąpiły do sakramentu, jednak uważają też, że aktualna sytuacja nie jest zbyt optymistyczna na takie uroczystości. Martwią się oni o życie i zdrowie najbliższych. 

Komunia w pandemii - decyzja należy do parafii

Pierwsza komunia święta zazwyczaj odbywa się w kwietniu, maju oraz czerwcu. To, jaką formę przyjmie w tym roku w dużej mierze będzie zależeć od parafii i proboszcza. Przypomnijmy, że w zeszłym roku parafie eksperymentowały przeróżne rozwiązania, które pomogły w organizacji przedsięwzięć. W niektórych kościołach dzieci przystępowały do sakramentu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Były też takie parafie, które przekładały komunie na przyszły rok. Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że kulminacja trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce prawdopodobnie będzie mieć miejsce na początku kwietnia, czyli w okolicach Wielkanocy.

Ja uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć np. na lipiec

– powiedział dr Sutkowski 

PIT-y 2017. Jak rozliczyć PIT?Ulga na dzieci 2021. Rodzicu, masz jeszcze tylko 10 dni na odzyskanie pieniędzy

Pierwsza komunia święta. Rodzic o komunii: To jest bez sensu. Nie organizujmy tego na siłę, za wszelką cenę

Skontaktowaliśmy się z rodzicami dzieci, które w tym roku przystąpią do pierwszej komunii świętej i komunii rocznicowej. Okazuje się, że ich nastroje nie są zbyt optymistyczne.

To jest bez sensu. Nie organizujmy tego na siłę, za wszelką cenę. Dziecko powinno systematycznie przygotować się do przyjęcia komunii. Dotychczas było mało spotkać i prób. W kościele mogą być tylko rodzice, chrzestni i dzieci. Nie będzie kamerzysty ani fotografa. Dzieci nie będą mieć pamiątki na całe życie

- przyznała jedna z mam.

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Inny rodzic w rozmowie z eDziecko.pl przyznał, że na początku zastanawiał się, czy może jednak warto dać możliwość dzieciom, lecz teraz uważa, że pierwsze komunie święte powinny być przesunięte w czasie.

Na początku trzeciej fali miałam mieszane uczucia, ale po obserwacji całej sytuacji mówię jedno: przełóżmy! To nie jest dobry czas na takie uroczystości. Nie zachowujmy się lekceważąco! Nie każdy jest zaszczepiony. Zdrowie jest najważniejsze. Co się odwlecze, to nie uciecze

- mówi.

Z kolei jedna z matek dodaje, że nie do końca rozumie to, że to właśnie księża decydują o tym, czy w danej parafii komunia odbędzie się według planowanych terminów.  

Dziecko w tym wieku patrzy na swojego rówieśnika więc albo wszyscy przystępują do komunii, albo nikt. Nie rozumiem tego, że decyzja należy do parafii. Dzieciom zwyczajnie jest przykro, bo nie do końca rozumieją powagę sytuacji. Teraz komunia wiąże się ze spotkaniem z rodziną i luksusowymi prezentami

- przyznaje mama z Warszawy.

A wy, drodzy rodzice, czy uważacie, że pierwsze komunie święte powinny się odbyć według planowanych wcześniej terminów?

Wypłata 500 plus kwiecień 2021. Są zmiany w sposobie składania wnioskówWypłata 500 plus kwiecień 2021. Są zmiany w sposobie składania wniosków

Przeczytaj także:

Więcej o: