Matura 2022 zmiany. Egzamin w przyszłym roku może być na innych warunkach. "Ułatwienia są konieczne"

Matura 2022 zmiany zostały zapowiedziane przez ministra Przemysława Czarnka. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne ułatwienia są konieczne, bo całości nie da się po prostu nadrobić" - wyjaśnił.

"Chcę zapowiedzieć uczniom klas VII i uczniom klas przedmaturalnych, że w przyszłym tygodniu wydamy komunikat odpowiedni w tej sprawie. I skłaniamy się do tego, żeby również matura w przyszłym roku była na innych warunkach niż w poprzednich latach, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że pewne ułatwienia są konieczne, bo całości nie da się po prostu nadrobić" - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 10 kwietnia. 

Matura 2022 zmiany. Egzamin podobnie jak w tym roku, będzie łatwiejszy? 

Matura 2021 będzie nieco łatwiejsza niż w latach przed pandemią.  Tegoroczne egzaminy maturalne będą łatwiejsze niż w ubiegłych latach. Z wymagań egzaminacyjnych zniknęło kilka pozycji. Poniżej najważniejsze zmiany na egzaminach maturalnych:

  • zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego;
  • zmniejszono liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu;
  • maturzyści nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Do kiedy zamknięte szkoły 2021?Do kiedy są zamknięte szkoły? Adam Niedzielski z ministrem Czarnkiem mają plan. Zdradzili szczegóły

Inaczej będzie wyglądać również organizacja egzaminu. "Będą matury przeprowadzane wyłącznie w formie pisemnej. Wyjątkowo będą oczywiście wtedy, kiedy jest to niezbędne, przeprowadzane w formie ustnej, ale zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego. Zasadą absolutną będzie forma pisemna z pełnym zachowaniem reżimu sanitarnego" - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Gabinetowej i po rozmowie z szefem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysławem Czarnkiem.

Matura 2022 także może się różnić od tych, które były przed pandemią i od matury 2021. Czekamy na oficjalny plan resortu edukacji. 

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje
Więcej o: