Długi weekend majowy 2021. Rodzicom w tym roku należy się dzień wolny za 1 maja

Długi weekend majowy 2021 wypada dość niekorzystnie, jeśli chodzi o dni wolne od szkoły i pracy. Rodzice mogą jednak odebrać wolne za 1 maja i w aktywny sposób zorganizować czas z dziećmi.

Długi weekend majowy 2021 niestety nie zapowiada się wyjątkowo optymistycznie z dwóch powodów. Po pierwsze obowiązujące restrykcje i ograniczenia zostały przedłużone, po drugie majowe dni wolne wypadają w tym roku bardzo niekorzystnie. Mimo wszystko można ten czas spędzić na ciekawych, rodzinnych aktywnościach.

Długi weekend majowy 2021 - restrykcje przedłużone

Długi weekend majowy 2021 zbliża się wielkimi krokami. Niestety w tym roku z racji panującej epidemii koronawirusa i ograniczeń wprowadzonych przez rząd, musimy zrezygnować z rodzinnych wyjazdów. 

Żeby nie było wątpliwości dotyczących majówki, przedłużamy do 3 maja restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych

- powiedział na niedawnej konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. 

Kiedy wypada majówka?Kiedy wypada majówka i jak ją spędzimy? Prof. Fal: Z każdym miesiącem będzie tylko lepiej

Adam Niedzielski uprzedził również, że podczas długiego majowego weekendu należy spodziewać się kontroli ze strony sanepidu i policji. Służby będą sprawdzać, czy obostrzenia są przestrzegane

Długi weekend majowy 2021 - w tym roku długi tylko z nazwy

Długi weekend majowy 2021 obchodzimy w dniach 1-3 maja. Zdarza się, że te dni wolne wydają w taki sposób, że wolne od pracy i szkoły można łatwo przedłużyć. W 2021 roku długi weekend majowy wypada jednak bardzo niekorzystnie pod tym względem. Święto Pracy 1 maja wypada w sobotę, a jednym dniem wolnym będzie poniedziałek - Święto Konstytucji 3 maja. Jeśli nie weźmiemy dodatkowych dni wolnych, będziemy mogli się cieszyć zaledwie trzydniową majówką. Jeżeli jednak zdecydujemy się wziąć cztery dni wolnego, możemy zyskać aż dziewięć dni wolnego. 

Odnowiona plaża nad Jeziorem Skanda w OlsztynieMajówka 2021 pod znakiem izolacji? "Małe szanse na luzowanie obostrzeń"

Długi weekend majowy 2021 - wolne za 1 maja?

Długi weekend majowy to m.in. 1 maja, czyli Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). To zgodnie z tradycją (a także i ustawą) dzień wolny od pracy. Jeżeli to święto wypada w sobotę, a tak jest właśnie w tym roku, możemy odebrać dzień wolny w innym terminie. 

Zgodnie z artykułem 130, paragrafem 2 Kodeksu Pracy:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Oznacza to, że za ten dzień przypada nam wolne. Termin odbioru tego dnia wyznaczy pracodawca lub pozostawi wybór daty w gestii pracownika. 

Więcej o: