Brazylia. Rząd prosi kobiety, żeby odłożyły decyzję o ciąży "na nieco lepsze czasy"

W Brazylii sytuacja epidemiologiczna jest dramatyczna. Coraz częściej ofiarami COVID-19 padają także dzieci, a kolejne odmiany wirusa są coraz groźniejsze dla ciężarnych. Dlatego kobiety proszone są o odłożenie decyzji o ciąży na później. Poza tym zapaść tamtejszego systemu opieki zdrowotnej nie zachęca do prokreacji.

W brazylijskich szpitalach, w których trwa walka o życie i zdrowie chorych na COVID-19, sytuacja jest bardzo poważna. Zapasy tlenu i leków są coraz mniejsze, a na wielu oddziałach intensywnej terapii nie ma już wolnych łóżek. Nieudolność rządu w podejmowaniu kolejnych decyzji i działań nie zapowiada, aby to miało się w najbliższym czasie zmienić. Coraz częściej ofiarami koronawirusa padają także niemowlęta i małe dzieci

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]
W Brazylii reakcją rządu było niebezpieczne połączenie bezczynności i niewłaściwego postępowania, w tym promowanie chlorochiny jako metody leczenia pomimo braku dowodów [...] Bez skoordynowanej strategii krajowej reakcje lokalne różniły się pod względem formy, intensywności, czasu trwania oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia 

- czytamy w opublikowanym na łamach Science raporcie zespołu ekspertów kierowanego przez Marcię Castro z Harvardu, naukowców z Uniwersytetu w São Paulo i innych, który winą za panującą sytuację obarcza właśnie polityków.  

Ewa ChodakowskaEwa Chodakowska odpowiedziała na komentarz fanki. "Dobrowolna bezdzietność to też wybór i prawo każdej kobiety"

Ministerstwo zdrowia apeluje do kobiet 

W obecnej sytuacji ministerstwo zdrowia zwróciło się ze szczególnym apelem do Brazylijek, które myślą o powiększeniu rodziny w najbliższym czasie. 

Jeśli to możliwe, kobiety powinny odłożyć ciążę na nieco lepsze czasy  

- powiedział w czasie piątkowej konferencji prasowej Raphael Camara - sekretarz podstawowej opieki zdrowotnej brazylijskiego ministerstwa zdrowia.  

Oczywiście nie możemy tego oczekiwać od kobiet, które mają 42,43 lata, ale dla młodszych kobiet lepiej będzie trochę z tym poczekać 

- dodał. Camara powiedział jednocześnie, że ta prośba nie jest poparta konkretnymi wynikami badań, ale klinicznym spojrzeniem ekspertów na chorych. Kolejny wariant koronawirusa, który panuje aktualnie w Brazylii, zwany P1, ma bardziej agresywne działanie na kobiety w ciąży. 

Wcześniej dużym zagrożeniem choroba była szczególnie w trzecim, ew. drugim trymestrze, teraz jest niebezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka już w pierwszym. Camara w czasie konferencji prasowej zapewnił także, że ministerstwo zdrowia prowadzi badania dotyczące wpływu nowych odmian koronawirusa na ciężarne. 

COVID-19 a dzieci. W Brazylii umiera coraz wiecej dzieciW Brazylii umiera wiele dzieci z powodu COVID-19. "Błędne przekonanie, że nie są narażone na śmierć"

Więcej o: