Dlaczego w ciąży nie powinno się dzielić jedzeniem? Najdziwniejsze ciążowe przesądy

Chociaż w obecnych czasach mamy dostęp do wiedzy i możliwość wykonania badań, o których niegdyś nie było mowy, pewne przesądy i zabobony są wciąż obecne w naszej kulturze. Śmieszą, zaskakują i dają do myślenia, a za czasów młodości naszych babć kierowało się nimi wiele matek.

Z oczekiwaniem na przyjście dziecka od wieków wiązały się silne emocje. Kobiety zastanawiały się, czy maluszek, którego noszą pod sercem jest zdrowy, jakiej jest płci oraz do kogo będzie podobny. Gdy nie było tak szerokiego dostępu do lekarzy i nie wykonywało się wielu badań, odpowiedzi na nurtujące pytania szukano w wierzeniach ludowych. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie, a niektóre praktykowały jeszcze nasze babcie. W artykule przedstawiliśmy listę ciążowych przesądów i zabobonów, które, chociaż nie mają logicznego wytłumaczenia, stanowiły wyznaczniki postępowania dla wielu kobiet.

Zaskakujące ciążowe zabobony i ludowe wierzenia

Jeżeli kobieta się martwi, urodzi leworęczne dziecko

Niegdyś leworęczność była uznawana za defekt, a dzieci siłą zmuszano do pisania prawą ręką. Możliwie, że mamy, babcie i koleżanki chcąc poprawić nastrój przyszłej mamy, stosowały ten argument, aby skłonić ją do nieanalizowania przykrych sytuacji i nieprzejmowania się na zapas.

Jeśli przyszła mama będzie dzielić się z innymi jedzeniem, nie będzie miała pokarmu

Lata temu popularne było stwierdzenie, że w ciąży kobieta powinna jeść za dwoje. Wierzono, że dzięki temu będzie silniejsza, a co za tym idzie, urodzi zdrowe dziecko. Przekonywano ciężarne, iż nie powinny dzielić się z nikim swoim jedzeniem, a zamiast tego, zjeść więcej same. W rzeczywistości objadanie w ciąży nie jest jednak wskazane, a gdy wystąpią problemy z niedoborem pokarmu, należy skontaktować się z lekarzem.

W ciąży nie wolno obcinać włosów, gdyż dziecko będzie miało "krótki rozum"

Chociaż długość włosów nie ma żadnego związku z ilorazem inteligencji, nasze prababki twardo trzymały się tej zasady. Co ciekawe, niektórzy sądzili również, że kobiety nie powinny farbować włosów w ciąży, ponieważ wtedy dziecko urodzi się rude. Chociaż faktycznie, niektóre farby nie są wskazane do stosowania w ciąży, o kolorze włosów maluszka, decydują geny jego rodziców.

Ciężarne nie powinny myć okien i wieszać prania

Ten przesąd ma swoje pokrycie w rzeczywistości, chociaż nie wynika z żadnej magii. Kobiety w stanie błogosławionym nie powinny po prostu zbyt długo trzymać rąk w górze, gdyż to może zaburzyć krążenie, doprowadzić do omdlenia czy naciągnięcia mięśni brzucha

Kobieta w ciąży nie powinna uczestniczyć w pogrzebie

Wierzono, że udział ciężarnej w uroczystościach pogrzebowych może bardzo odbić się na zdrowiu jej i dziecka, w konsekwencji nawet doprowadzając do jego śmierci. W tym wierzeniu jest cząstka prawdy, ponieważ w ciąży zaleca się unikanie stresogennych sytuacji, wywołujących silne negatywne emocje, co w skrajnych przypadkach faktycznie może odbić się na stanie zdrowia przyszłej mamy.

Zobacz wideo Zofia Zborowska komentuje wpis internautki na temat jej ciąży

Gdy przyszła matka pięknieje, urodzi syna

Niegdyś popularne było stwierdzenie, że dziewczynki "odbierają matkom urodę". Jeśli kobieta w ciąży promieniała i zdawała się piękniejsza, sądzono, iż spodziewa się chłopca. Pogląd ten w rzeczywistości nie ma jednak żadnego pokrycia w prawdzie.

Jeśli kobieta się poparzy, nie może dotknąć dłonią ciała

Zgodnie z tym przesądem, ciężarna, która się poparzyła, nie powinna dotykać wówczas swojego ciała. Wierzono, iż w miejscu, w którym się dotknie, dziecko będzie miało znamię. Oczywiście, jak łatwo się domyślić, nie ma jednak na to żadnych naukowych dowodów.

W ciąży nie można nosić łańcuszka i korali

To wierzenie zakładało, że noszenie czegokolwiek na szyi, spowoduje, że pępowina owinie się na szyi dziecka w czasie porodu. Nasze babcie i prababcie w ciąży zdejmowały łańcuszki, korale, a nawet rezygnowały z szalików, sądząc, że zagwarantuje to poród bez komplikacji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA