Komunia w pandemii. Rodzic: Sakrament można przełożyć na dogodniejszy czas. To nie jest koniec świata

Pierwsza komunia święta wciąż pozostaje jedną wielką niewiadomą. Komunia w pandemii to ważny temat dla rodziców tegorocznych dzieci przystępujących do sakramentu. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w dalszym ciągu nie można organizować styp, wesel i imprez okolicznościowych. Czy dzieci przystąpią do sakramentu w tym roku?

Pierwsza komunia święta to bardzo ważna i wyjątkowa uroczystość w życiu wierzących rodzin. Rodzice zgodnie z tradycją przygotowują huczne przyjęcie dla rodzin i bliskich, które często odbywa się w hotelach lub restauracjach. Oczywiście, takie miejsca należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Czy tegoroczna pierwsza komunia święta odbędzie się w maju?

Pierwsza komunia święta pod znakiem zapytania. Komunie 2021 - przyjęcia się nie odbędą?

Komunia w pandemii to temat stale poruszany w środowisku rodzicielskim. Sytuacja pandemiczna w Polsce jest w dalszym ciągu bardzo poważna. Niedawno minister zdrowia zapowiedział przedłużenie aktualnych obostrzeń do 25 kwietnia. Niestety nic nie wskazuje na to, aby po tym terminie nastąpiło luzowanie obostrzeń. Rząd przyznał, że teraz priorytetem jest powrót uczniów do edukacji stacjonarnej. 

Priorytetem jest przywracanie edukacji

- powiedział wówczas Niedzielski w rozmowie w radiu RMF FM.

Komunia w pandemii - decyzja należy do parafii

Pierwsza komunia święta zazwyczaj odbywa się w kwietniu, maju oraz czerwcu. To, jaką formę przyjmie w tym roku w dużej mierze będzie zależeć od parafii i proboszcza. Przypomnijmy, że w zeszłym roku parafie eksperymentowały przeróżne rozwiązania, które pomogły w organizacji przedsięwzięć. W niektórych kościołach dzieci przystępowały do sakramentu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Były też takie parafie, które przekładały komunie na przyszły rok. Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że kulminacja trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce prawdopodobnie będzie mieć miejsce na początku kwietnia, czyli w okolicach Wielkanocy.

Ja uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć np. na lipiec

– powiedział dr Sutkowski 

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Komunia w pandemii. Mama: Teraz komunia wiąże się ze spotkaniem z rodziną i luksusowymi prezentami

Skontaktowaliśmy się z rodzicami dzieci, które w tym roku przystąpią do pierwszej komunii świętej i komunii rocznicowej. Okazuje się, że ich nastroje nie są zbyt optymistyczne. Kościół chce organizować komunie, a rodzice są zdania, aby przeczekać ten trudny czas.

Dziecko w tym wieku patrzy na swojego rówieśnika więc albo wszyscy przystępują do komunii, albo nikt. Nie rozumiem tego, że decyzja należy do parafii. Dzieciom zwyczajnie jest przykro, bo nie do końca rozumieją powagę sytuacji. Teraz komunia wiąże się ze spotkaniem z rodziną i luksusowymi prezentami

- przyznaje mama z Warszawy. 

Dodaje, że najważniejsze jest zdrowia dziecka i najbliższych, dlatego sakrament powinien być przełożony na dogodniejszy czas. 

Uważam, że sakrament można przełożyć na dogodniejszy czas. To nie jest koniec świata. Wesel i imprez okolicznościowych nie ma więc dlaczego księża tak walczą o bierzmowania i komunie? Zdrowie jest najważniejsze. Nie zapominajmy o tym

- twierdzi. 

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA