17-latka poprosiła o szczepienie na COVID-19 w prezencie na urodziny. Mama: "Jako rodzic czuję ulgę"

Nastolatka zamiast huczną imprezą i tortem, uczci swoje święto zastrzykiem w ramię. Jej mama jest bardzo zadowolona z decyzji córki. Taki prezent jest możliwy dzięki temu, że region, w którym mieszkają, zaczyna już szczepić młodzież szczepionką Pfizera.

Abigail Rose, nastolatka z Wirginii niebawem będzie świętowała swoje siedemnaste urodziny. Dziewczyna zaskoczyła rodzinę pomysłem na swój urodzinowy prezent. Nie poprosiła o nowego smartfona czy rower. Zażyczyła sobie szczepionkę na COVID-19.

Justin, Lena i KarolinaPolska mama z USA: Tłumaczyłam córce, że ja jej w moim brzuchu nie miałam

Szczepienia dla nastolatków

W Wirginii, gdzie mieszka Abigail, szczepienia na COVID-19 weszły już w drugą fazę. Oznacza to, że każda dorosła osoba, która chce się zaszczepić, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu, może samodzielnie umówić się na wizytę szczepienną, bez konieczności wpisywania się na listę oczekujących. Ponadto w tym tygodniu w Richmond szczepionką Pfizera zaszczepić też można już nastolatków w wieku 16 i 17 lat. Wystarczy, że rodzic lub opiekun wyrazi na to zgodę i będzie towarzyszył dziecku podczas szczepienia.

COVID-19 a dzieci. W Brazylii umiera coraz wiecej dzieciW Brazylii umiera wiele dzieci z powodu COVID-19. "Błędne przekonanie, że nie są narażone na śmierć"

Nietypowe życzenie urodzinowe

Abigail zostanie zaszczepiona w tym tygodniu.

Chciała szczepienia na COVID-19 na urodziny. Wiedząc, że daje jej to dodatkowy poziom ochrony, jako rodzic czuję ulgę. Abigail ubiega się o pracę na resztę roku szkolnego i na lato więc czuję się znacznie bardziej komfortowo, wiedząc, że zostanie zaszczepiona
Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

- powiedziała WTVR CBS 6 News Rose, mama Abigail. Kobieta dodała, szczepienie było decyzją córki, nie była do niego nakłaniana w żaden sposób i jest bardzo szczęśliwa z tego powodu. W efekcie dziewczyna uczci swoje siedemnaste urodziny nie huczną imprezą, a zastrzykiem w ramię. Jak większość jej rówieśników jest z pewnością już zmęczona obostrzeniami wynikającymi z panującej epidemii, a szczepienie jest krokiem w stronę powrotu do normalności. 

Szczepienia dla dzieci już niedługo?

Szczepionka Pfizera jest aktualnie dozwolona do użytku dla dzieci powyżej 16 roku życia. Trwają testy na młodszych osobach:

Z dumą rozpoczynamy to bardzo potrzebne badanie dla dzieci i rodzin gorliwie oczekujących możliwej opcji szczepionki

- napisał niedawno szef Pfizera Albert Bourla na Tweeterze. Pierwsi mali uczestnicy testów otrzymali już zastrzyki, badania są w toku. W Polsce na razie nie ma jeszcze planów dotyczących podawania szczepienia na COVID-19 młodzieży i dzieciom.  

Będzie trzecia dawka? 

Wspomniany Albert Bourla w CNBC powiedział też, że możliwe, że na dwóch dawkach szczepionki się nie skończy: 

Pacjenci prawdopodobnie będą potrzebować trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 w ciągu 12 miesięcy od szczepienia drugą dawką

- powiedział. Dodał też, że prawdopodobnie przeciwko koronawirusowi będziemy się musieli szczepić co roku, podobnie, jak szczepimy się przeciwko grypie. 

Więcej o: