Zasiłek opiekuńczy już nie do 25 kwietnia. Świadczenie wygasa wcześniej

W związku z otwarciem placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzice najmłodszych dzieci nie będą mogli pobierać zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy wygasa w takim przypadku 18 kwietnia. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy rodzice zadeklarowali wolę pobierania zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia.

Zasiłek opiekuńczy 2021 przedłużony

Jeszcze zaledwie tydzień temu pojawiła się informacja o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Wtedy wiele osób odczytywało to jako sygnał, że obostrzenia zostaną przedłużone przynajmniej do tego czasu. Jednak podczas konferencji 14 kwietnia przedstawiciele rządu ogłosili inne decyzje.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informację, że od 19 kwietnia ponownie będą otwarte żłobki i przedszkola. Decyzją Niedzielskiego o otwarciu żłobków i przedszkoli automatycznie został skrócony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice, którzy pobierają zasiłek, są do niego uprawnieni tylko do 18 kwietnia.

Nawet jeśli rodzice już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia

– poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Tylko jeśli placówka nadal jest zamknięta z powodu pandemii, pieniądze można pobierać do 25 kwietnia.

W sytuacji, gdy mimo otwarcia placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) od 19 kwietnia 2021 r. nastąpi jednak nieprzewidziane zamknięcie placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty zasiłku za okres po 18 kwietnia 2021 r. (czyli od 19 kwietnia br.) rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku o wypłatę zasiłku – za okres, w jakim placówka jest zamknięta. 

- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy 2021. Komu przysługuje?

Oznacza to, że zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wąskiej grupie rodziców. Są to rodzice, których dzieci nie ukończyły jeszcze 8. roku życia, a dzieci, które chodzą do szkół podstawowych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony, ale nie przysługuje już każdemu. Od poniedziałku dzieci wracają do przedszkoli i żłobków

Więcej o: