Powrót dzieci do przedszkola już 19 kwietnia. Tak deklaruje minister Czarnek. Czeka tylko na dwie rzeczy

Na powrót dzieci do przedszkola czekają wszyscy rodzice, odkąd 27 marca rząd ogłosił, że do 19 kwietnia żłobki i przedszkola w całym kraju zostają zamknięte. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poinformował na antenie radia RMF FM o konkretnej dacie ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli.

Pytanie, kiedy otwierają przedszkola, towarzyszy rodzicom odkąd usłyszeli decyzję o ich zamknięciu. Do przedszkoli i żłobków dzieci mogli przyprowadzać jedynie rodzice wykonujący zawód związany z walką z COVID-19. Reszta rodziców musiała skorzystać z zasiłku opiekuńczego lub łączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem, co z pewnością może przyprawić o zawrót głowy. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek już dwa dni po wprowadzeniu nowych obostrzeń, zapowiadał, że wkrótce zostaną zniesione. Tym razem jednak w rozmowie z RMF FM podał konkretną datę. 

Zobacz wideo Wiadomości Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Kiedy otwierają przedszkola?

To, że minister Czarnek od początku optymistycznie podchodził do kwestii zniesienia obostrzeń, wywoływało wśród wielu środowisk konsternację. M.in. dr Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski konsultant ds. chorób zakaźnych, mówił w kontekście powrotu dzieci do szkół, że "słowa ministra Czarnka są zbyt optymistyczne", oraz że nauka zdalna powinna obowiązywać do końca roku szkolnego. Minister edukacji narodowej jednak nadal jest wierny swojej wizji znoszenia obostrzeń jeszcze w kwietniu. 

Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie możliwy powrót do przedszkoli. Kluczowe będą dane ze środy i czwartku 

- powiedział w radiu RMF FM Przemysław Czarnek. Następnie szef resortu edukacji zdradził, w jakiej kolejności będzie następowało znoszenie obostrzeń.

'Coraz więcej dzieciaków już nie chce wracać do szkoły. Ale nie dlatego, że szkoła jest czymś złym, one się już przyzwyczaiły. Im już jest wszystko jedno'Powrót do szkół i przedszkoli po 19 kwietnia. Jest decyzja Czarnka. "Z każdym tygodniem kolejne klasy"

Począwszy od poniedziałku, jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli, w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak żeby w maju już wszyscy byli w systemie stacjonarnym

- zapewnił szef resortu edukacji.Także Adam Niedzielski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" informował, że ma nadzieję, że chociażby przedszkola, szkoły, przynajmniej częściowo, to jeszcze nawet w perspektywie kwietnia. Jednak podkreślił, że wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

Kiedy powrót do szkoły 2021? Rodzice: Gadu gadu w komentarzach a potrzebujemy działania!Kiedy idziemy do szkół? 26 kwietnia. Rodzice: Uwierzę, jak zobaczę. Mydlą nam oczy i tyle

Więcej o: