Kiedy zaczynają się wakacje? Maturzystom pozostało niewiele dni nauki, dla reszty ważne są jeszcze dwa terminy

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zbliża się wielkimi krokami. Przed wakacjami uczniów czekają jednak jeszcze dwa dłuższe weekendy, które będą okazją do odpoczynku od zajęć lekcyjnych.

Data rozpoczęcia wakacji zawsze była terminem, który szczególnie interesował zarówno uczniów i nauczycieli, jak i rodziców. Miesiące edukacji zdalnej wcale nie sprawiły, że dzieci oraz młodzież szkolna przestały z utęsknieniem wyczekiwać dłuższego wolnego. Nie ma niczego dziwnego w tym, że po chłodnych miesiącach spędzonych w domowym zaciszu pod hasłem obostrzeń nie mogą doczekać się słonecznych dni, podczas których nie będą zobligowani do nauki. Nie ulega wątpliwości, że termin dni wolnych jest także istotny dla rodziców, którzy chcą zaplanować dłuższy rodzinny wyjazd i muszą ustalić z pracodawcą termin urlopu.

Kiedy zaczynają się wakacje?

Najdłuższym wolnym w semestrze letnim była przerwa świąteczna, która trwała okrągły tydzień do 6 kwietnia. Kolejna przerwa od nauki jest w maju. Wówczas wypada majówka, która zwykle była okazją do odpoczynku na świeżym powietrzu, organizowania pikników oraz grillowania. W tym roku Święto Pracy 1 Maja wypada jednak w sobotę, dlatego uczniowie będą musieli zadowolić się jedynie wolnym poniedziałkiem. Wówczas będziemy obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja.

Na dłuższą przerwę od nauki, mogą jednak liczyć uczniowie szkół średnich, którzy w tym roku nie podchodzą do matury. Jeżeli dyrektorzy placówek, do których chodzą, tak zadecydują, dni, w których organizowane są obowiązkowe egzaminy, będą dla nich wolne od nauki. Należy zaznaczyć, że w tym roku matura z języka polskiego na poziomie podstawowym wypada we wtorek 4 maja, z matematyki w środę 5 maja, natomiast z języka angielskiego we czwartek 6 maja.

Drugim terminem, który z pewnością szczególnie interesuje uczniów, jest Boże Ciało. W 2021 roku wypada ono w czwartek 3 czerwca i dzień ten jest zarówno wolny od pracy, jak i od nauki szkolnej. W zależności od decyzji dyrektora placówki, wolny może być także piątek 4 czerwca. Wówczas uczniowie cieszyliby się wyjątkowo długim weekendem.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano na piątek 25 czerwca w przypadku większości uczniów oraz piątek 30 kwietnia w przypadku maturzystów. To oznacza, że do wakacji pozostały 72 dni, a w przypadku osób, które w tym roku będą pisać egzamin maturalny, zaledwie 12 dni.

Zobacz wideo Jakie będą zasady szczepienia w zakładach pracy? "Nie wykorzystujemy nawet 50 proc. możliwości prowadzenia szczepień. Byłoby nieroztropne uruchamianie kolejnych form szczepień"
Więcej o:
Copyright © Agora SA