Obostrzenia po 18 kwietnia. Wrócą szkoły, ale w systemie hybrydowym? Andrzej Duda: Chcemy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki

Obostrzenia zostały zaostrzone do niedzieli 18 kwietnia i wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sytuacja będzie wyglądała po tym terminie. Prezydent Andrzej Duda zdradził, jakie są prognozy w sprawie powrotu do szkół.

W środę 7 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia przyznał na niej, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna i zaapelował do obywateli, aby w miarę możliwości pozostali w domach. Ogłosił również decyzję o zaostrzeniu dotychczas obowiązujących restrykcji.

Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. 1 kwietnia mieliśmy ponad 35 tys. nowych przypadków zakażeń. Dlatego chcemy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki, tym bardziej że za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami

- możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl.

Obostrzenia po 18 kwietnia

Adam Niedzielski zaznaczył, że priorytetem rządu jest edukacja i to ona zostanie odmrożona w pierwszej kolejności. Dodał także, iż chce, aby uczniowie wrócili do placówek jeszcze w kwietniu.

Pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3. Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym

- podsumował szef resortu.

Koronawirus a regionalizacja obostrzeń. Jakie są nowe zasady dotyczące wesel? (zdjęcie ilustracyjne)Wesela 2021. Pierwsze wesela już w majówkę? "Będzie rekomendacja, żeby przenieść część przedsięwzięć na otwartą przestrzeń"

O nieco innym wariancie powrotu do placówek mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Gabinetowej i rozmowie z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. 

Oczywiście jest to zależne od sytuacji epidemicznej, ale ponieważ zakładamy, że ona w ciągu najbliższych tygodni powinna się znacząco poprawiać, w związku z powyższym jest wysoce prawdopodobne i to jest bardzo poważnie rozważane w tej chwili przez pana premiera i pana ministra edukacji, aby szkoły zostały uruchomione w systemie hybrydowym. To znaczy tydzień nauki w szkole, tydzień nauki zdalnej. Wymiennie w stosunku do grup wiekowych i do podziału na klasy 

- przyznał.

Wśród obowiązujących do 18 kwietnia restrykcji można wymienić:

  • Zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Zamknięcie galerii i centr handlowych z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • Limity osób na targach i poczcie (1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2).
  • Limit osób na 1 osobę na 20 m2 w miejscach kultu religijnego.
  • Salon fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte
  • Zamknięcie przedszkoli i żłobków (placówki są otwarte jedynie dla dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
  • Zamknięcie siłowni, klubów fitness, saun, solariów (działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego).
  • Edukacja zdalna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
  • Zamknięcie obiektów noclegowych (z wyjątkiem hoteli robotniczych, pozostałe placówki otwarte są dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy)
  • Zamknięcie teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki.

Majówka w Sopocie / zdjęcie ilustracyjneDni wolne od szkoły 2021 a obostrzenia majówka 2021. Niedzielski: Zbyt wcześnie oczekiwać, że majówkę spędzimy tak, jak wcześniej

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania
Więcej o: