"Super bliźniaki" zostały poczęte w odstępie dwóch tygodni. Ich historia jest niesamowita

Rebecca Roberts, mama z Wielkiej Brytanii, twierdzi, że doszło u niej do tak zwanej superfetacji. Kobieta dowiedziała się, że jest w kolejnej ciąży, gdy była już w ciąży. Na USG w siódmym i dziesiątym tygodniu widoczne było jedno maleństwo, natomiast w 12 tygodniu okazało się, że przyszła mama urodzi bliźnięta.

Rebecca Roberts wyznała w rozmowie z CBS News, że kiedy od ponad roku bezskutecznie próbowała zajść w ciążę, podjęła decyzję o skorzystaniu z pomocy kliniki leczenia niepłodności. Tam podano jej lek stymulujący owulację i wkrótce dowiedziała się, że zostanie mamą. Na USG w 7 i 10 tygodniu ciąży, jak wiele mam, mogła podziwiać rozwój swojego dziecka. Jednak kiedy pojawiła się w gabinecie lekarskim dwa tygodnie później, okazało się, że spodziewa się bliźniąt. 

Podczas badania w 12 tygodniu okazało się, że jest drugie dziecko. Byłam tak zszokowana, że nie wiedziałam, co się dzieje. Leżałam na kanapie, bo inaczej zemdlałabym na podłodze

- wspomina.

Zobacz wideo Ważna zmiana w polskim położnictwie: gaz rozweselający. "Daje kontrolę w sytuacji stresowej"

Mama urodziła bliźnięta, które zostały poczęte w odstępie dwóch tygodni

Superfetacja występuje, kiedy dochodzi do zapłodnienia komórek jajowych, które owulują w następujących po sobie cyklach. W jej wyniku dochodzi do zagnieżdżenia się kolejnej komórki jajowej w wolnej od zarodków części macicy. Oznacza to, że kobieta, będąc w ciąży, zachodzi w kolejną ciążę. Zjawisko to bardzo rzadko występuje u ludzi, za to jest charakterystyczne dla zwierząt - ryb, zajęcy i niektórych gryzoni.

Jak zauważa dumna Rebecca Roberts, na świecie było tylko 14 udokumentowanych przypadków superfetacji wśród kobiet. Nic dziwnego, że kiedy zdała sobie sprawę, że to się jej przytrafiło, poczuła się "magicznie". 

 
Nic nie mogło mnie przygotować na tę wiadomość. Zaledwie kilka tygodni wcześniej zobaczyłam jedno małe dziecko kręcące się dookoła. Jak to się wydarzyło? Czy mogli nie zauważyć drugiego dziecka?

- napisała na swoim profilu na Instagramie chwilę po wykonaniu badania. Zanim Rebecca i jej mąż Rhys zorientowali się, że mogło dojść do superfetacji, martwili się o to, że drugie dziecko rozwija się wolniej niż pierwsze. 

Drugie dziecko było dużo mniejsze. Badania wykazały jednak, że dzieci zostały poczęte w odstępie trzech tygodni

- oznajmiła Roberts.

Dzieci przyszły na świat we wrześniu w 33 tygodniu ciąży. Starsze wróciło do domu po około trzech tygodniach, młodsze musiało pozostać na OIOM-ie przez trzy miesiące. Teraz oboje są już z mamą i radzą sobie świetnie, a ich rozwój dumna mama dokumentuje na swoim profilu na Instagramie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA