Do kiedy są zamknięte przedszkola? Nieoficjalnie: Rząd może przedłużyć restrykcje

Rodzice ze zniecierpliwieniem czekają na informację, do kiedy są zamknięte przedszkola. Jak wynika m.in. z rozporządzenia dotyczącego pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz ustaleń dziennikarzy RMF FM, rząd może zdecydować się na przedłużenie obostrzeń.

27 marca rząd ogłosił, że do 19 kwietnia żłobki i przedszkola w całym kraju zostają zamknięte.

Mobilność i kwestia zgaszenia i wciskania tego hamulca awaryjnego przekonują nas, żeby przedszkola i żłobki zostały zamknięte

- mówił wówczas minister zdrowia Adam Niedzielski. Dzieci wróciły do domów, a rodzice musieli zmierzyć się z połączeniem pracy zdalnej z opieką nad swoimi pociechami. Niektórzy skorzystali z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak zauważyli dziennikarze RMF FM, zasiłek opiekuńczy został przedłużony, co może sugerować kolejne decyzje rządu. 

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?

Do kiedy są zamknięte przedszkola?

W poniedziałek ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 12 013 przypadkach zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że jeśli poprawi się sytuacja epidemiczna w kraju, dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli po 18 kwietnia. Jednak okazuje się, że wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. Według dziennikarza RMF FM data nie jest przypadkowa.

Za ile wakacje 2021?Za ile wakacje 2021? Nim skończy się rok szkolny, uczniów czekają jeszcze dwa długie weekendy

Decyzji jeszcze wprawdzie nie ma, ale musimy założyć, że zamknięcie żłobków i przedszkoli może zostać ponownie przedłużone

- oznajmiono.

Zgodnie z informacją portalu RMF FM, warunkiem luzowania obostrzeń i powrotu dzieci do przedszkoli i żłobków jest "zatrzymanie dynamiki wzrostu liczby pacjentów z Covid-19". Podkreślono także, że aby dzieci wróciły do placówek, odsetek zajętych łóżek szpitalnych musi spaść poniżej 70 proc. 

Zamknięte przedszkola 2021Zamknięte przedszkola 2021, ale nie dla wszystkich. Rodzice znaleźli lukę w przepisach. Chodzi o jedno miejsce na wniosku

Więcej o: