Opieka nad dzieckiem COVID-19. "W taki sposób straciłam pracę, zbyt dużo nieobecności"

Od 27 marca do 18 kwietnia obowiązuje lockdown. Zamknięte zostały także żłobki i przedszkola. Uczniowie szkół podstawowych także pozostają nadal w domach i kontynuują nauczanie zdalne. Do kiedy rodzicom przysługuje opieka nad dzieckiem COVID-19?

Opieka nad dzieckiem COVID-19. Zasiłek wydłużony

Opieka nad dzieckiem COVID-19 została wydłużona. Początkowo przysługiwała do 9 kwietnia, ale rząd z powodu wydłużenia obostrzeń postanowił przedłużyć także dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

To ważna informacja dla rodziców

- podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Opieka nad dzieckiem COVID-19. W jakich przypadkach przysługuje zasiłek?

Przypomnijmy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach.

O świadczenie będzie można ubiegać, gdy zostanie zamknięty żłobek, przedszkole, szkoła lub klub dziecięcy z powodu COVID-19. Będzie również można z niego skorzystać, gdy placówki te nie będą mogły zapewnić opieki z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania w związku z COVID-19

- czytamy na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Opieka nad dzieckiem COVID-19. Kto ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Nic nie zmieniło się także w tej kwestii. Do finansowego wsparcia mają prawo rodzice dzieci w wieku do lat 8. A także ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek przysługuje też rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rodzicom osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do dodatkowego zasiłku uprawnieni są również ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

- informuje komunikat na stronie gov.pl

Opieka nad dzieckiem COVID-19. 80 proc. pensji

Opieka nad dzieckiem COVID-19 uprawnia do pobierania tylko 80 proc. pensji Rodzice na forum edziecko.pl uważają, że to niewystarczające pieniądze. Szczególnie w sytuacji, gdy rodzice zarabiają najniższą krajową.

Dziękujemy za łaskę możliwości otrzymania zasiłku. Co nam po 80 proc. wynagrodzenia, szczególnie tym, którzy zarabiają minimalną krajową? Poza tym, który pracodawca na dłuższą metę będzie trzymał pracownika, którego większość czasu w pracy nie ma?
W taki właśnie sposób straciłam pracę, zbyt dużo nieobecności w pracy, ze względu na opiekę nad dzieckiem

- komentują internauci. 

Więcej o: