Kiedy otworzą przedszkola i żłobki? Rzecznik ministra zdrowia zdradził kolejność otwarcia placówek. To mają być "pierwsze kroki"

Kiedy otworzą przedszkola? Rodzice nie mogą doczekać się otwarcia placówek. Większość chciałoby pracować. Według internautów "80 proc. wynagrodzenia" - czyli wartość dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest zadowalająca. Niektórzy obawiają się też o to, że pracodawca ich zwolni. Czy rząd zniesie obostrzenia? Kiedy otworzą przedszkola?

Na konferencji prasowej 25 marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, które niedawno zostały decyzją rządu przedłużone. M.in. szkoły, przedszkola i żłobki mają być zamknięte do 18 kwietnia. 

Przypominamy, że niektórzy mogą posłać dziecko do przedszkola. Zgodnie z Dziennikiem Ustaw do takich osób należą rodzice, którzy:

 • są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
 • realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
 • realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
 • pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
 • wykonują działania ratownicze,
 • są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
 • są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach,
 • są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
 • są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
 • są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
 • są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty.

Zamknięte przedszkola 2021Zamknięte przedszkola 2021, ale nie dla wszystkich. Rodzice znaleźli lukę w przepisach. Chodzi o jedno miejsce na wniosku

Kiedy otworzą przedszkola? Niedzielski o kolejności luzowania obostrzeń i otwarciu placówek

Jeżeli chodzi o względy edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy, czyli jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń.

- tłumaczył minister zdrowia. "W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do szkół klas 1-3.  Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym.- podsumował.

Kiedy otworzą przedszkola? Rząd chciałby, aby najpierw wrócili podopieczni przedszkoli i żłobków

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany 8 kwietnia przez dziennikarzy o to, kiedy otworzą przedszkola i szkoły i czy odbędzie się to w kwietniu. Odparł wówczas, że żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. 

Nie możemy tego wykluczyć, że jeszcze w kwietniu to nastąpi, ale nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie, jako kierujący resortem zdrowia, powiedzieć, że to się stanie

 - mówił. Dodał, że rząd chciałby, aby najpierw do placówek wrócili podopieczni przedszkoli, żłobków, a „w następstwie tego uczniowie do szkół”.

Zobacz wideo Zamknięte przedszkola i żłobki z pewnymi wyjątkami. Czy rząd planuje do tych wyjątków dodać dzieci pracowników handlu?
Więcej o: