Dziecko samo w domu w świetle prawa i zaleceń ekspertów. Mama: Bałabym się zostawić 9-letnią córkę na kilka godzin

W USA niedawno przeprowadzono badanie dotyczące tego, jaki wiek byłby odpowiedni dla dziecka, aby zostawić je samo w domu na cztery godziny. Wyniki sugerują, że to 12 lat. Z kolei polskie prawo nie określa wyraźnie granicy wiekowej. Większość rodziców jednak bez wątpienia twierdzi, że bałoby się zostawić 8-letnie dziecko bez opieki.

Amerykańska kampania SAFEKIDS zaleca, aby żadne dziecko w wieku poniżej 12 lat nie pozostawało w domu samo, przepisy dotyczące wieku różnią się w zależności od kraju zamieszkania. 

Tylko w niektórych miejscach obowiązują przepisy, które określają dokładne granice wiekowe, w których dzieci nie powinny pozostawać bez opieki w domu

- wyjaśnia Liza Esqueda, prawnik w prywatnej klinice w Michigan.

Dziecko samo w domu. W USA granica to 12 lat. A jak wygląda to w świetle polskiego prawa?

Polskie prawo nie normuje w sposób czytelny wieku dzieci, które mogą zostać same w domu. W Kodeksie wykroczeń (art. 82. p. 2) można przeczytać, że pozostawienie dziecka do lat 7 na drodze publicznej oraz w okolicznościach, które stanowią dla niego zagrożenie, umożliwiają mu np. wzniecenie pożaru, a także w innych niebezpiecznych dla jego zdrowia sytuacjach (art.106) podlega karze grzywny lub karze nagany.

Większość rodziców na forum edziecko.pl przyznało jednak, że nie zostawia swoich pociech samych w domu, nawet tych, które mają 8 lat. 

 Moja córka ma 9 lat i nie zostawiłabym jej w domu samej na kilka godzin.
Moja córka ma 8 lat. Kiedyś z rana wyszłam z psem na spacer, a ona spała, to zadzwoniła do mnie z przeraźliwym płaczem, że się boi i gdzie ja jestem. Nie wszystkie dzieci są odważne.
Córka ma lat 9 i może na godzinę bym ją zostawiła, ale ona zwyczajnie boi zostawać się sama. Więc nie robię tego

- piszą. 

Jak zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka? 

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, co twierdzą na ten temat psychologowie, pedagodzy i policjanci. Radzą oni, aby nie pozostawiać dziecka samego w domu przed ukończeniem 10. roku życia, a i to musi zostać poprzedzone pracą z dzieckiem w tym zakresie.

Dr Marta Majorczyk, doradczyni rodzinna z Uniwersytetu SWPS i wykładowczyni CDV w Poznaniu uważa, że trudno jest stwierdzić, jaki dokładnie wiek jest najlepszy, aby zostawić dziecko samo w domu. Wiele zależy od wrażliwości i temperamentu dziecka.

 - Rozpocznijmy od krótkiego „eksperymentu", od wyjścia z domu, na przykład na dwie minuty: do piwnicy, do garażu czy do sąsiadki dwa piętra niżej. Powiedz: „Wychodzę na chwilkę, zaraz wracam" i obserwuj wówczas reakcję dziecka. Jeśli dziecko odpowie „dobrze mamo/tato" i będzie kontynuowało zabawę, jest to dobry moment, aby zostawić dziecko. Może jednak zdarzyć się, że porzuci zabawę, podbiegnie do nas i będzie płakać, że nie chce zostać bez rodzica. W tej sytuacji lepiej nie wychodzić i spróbować za jakiś czas ponowić próbę. Przed wyjściem z domu rodzice powinni pamiętać, aby zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka. Należy wyraźnie powiedzieć, za ile minut wrócimy, nastawić zegar na określony czas, aby dziecko się nie denerwowało - radzi dr Majorczyk.

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"
Więcej o: