Emerytury stażowe - nowości. Decyzja może zapaść już niedługo

Emerytury stażowe i nowości na ich temat interesują wiele osób. Dlaczego? Osoby starsze, które mają wypracowany staż pracy, wciąż nie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Muszą osiągnąć wiek emerytalny. Miał to zmienić Andrzej Duda. Ale od dawna nic nie dzieje się w tej kwestii. Dopiero niedawno pojawiła się nadzieja.

Emerytury stażowe – nowości

Obecnie wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tylko niektórzy – z racji wykonywanego zawodu – mogą odejść na wcześniejszą emeryturę. Emerytury stażowe miałyby wyrównać te kwestie. Każdy mógłby przejść na emeryturę stażową. Kryterium przyznania świadczenia miałby być staż pracy, a nie wiek ubezpieczonego pracownika. Kobiety mają być uprawnione do emerytury po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Emerytury stażowe. Od kiedy obietnica Andrzeja Dudy wchodzi w życie? Kancelaria prezydenta: Mamy inne priorytety

Emerytury stażowe – nowości – odpowiedź Kancelarii Prezydenta

Emerytury stażowe obiecał podczas kampanii wyborczej Andrzej Duda. Do tej pory nic nie zrobił w tej sprawie. 7 grudnia 2020 roku OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) przekazało zbiór listów od pracowników z długim stażem pracy do kancelarii prezydenta. Na odpowiedź trzeba było długo czekać.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrota przekazał po kilku tygodniach, że projekty wprowadzenia emerytur stażowych wciąż są analizowane. Jednak obecnie rząd ma "inne priorytety" - skupia się na walce z COVID-19.

Emerytury stażowe – nowości – co zmieni Nowy Ład?

W marcu 2021 ponownie zrobiło się głośno o emeryturach stażowych. Jak informuje "Fakt", na biurku prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego trafiła propozycja, aby wprowadzić emerytury stażowe wraz z wdrożeniem nowego programu PiS - Nowy Ład.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do Pana o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. Oczekujemy, że to rozwiązanie znajdzie m.in. w prezentowanym przez Pana Partię Nowym Polskim Ładzie (punkt „Złota jesień życia”)"

- brzmi pismo skierowane do Jarosława Kaczyńskiego, które cytuje "Fakt".

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe
Pracownice i pracownicy starzeją się w sposób indywidualny. Zależy to też od stanu zdrowia oraz rodzaju wykonywanej pracy. Czynniki te wpływają na wydolność organizmu i utrudniają im aktywność zawodową. Długoletni staż pracy i opłacanie ubezpieczeń społecznych powoduje, że osoby te wypracowują odpowiedni kapitał emerytalny, który pozwoli na uzyskanie emerytury bez dopłat z budżetu państwa

- czytamy dalej.

"Nowy Ład" to program Prawa i Sprawiedliwości, który ma zostać realizowany po pandemii. Cele "Nowego Ładu" miały zostać przedstawione w marcu, ale przez nową trzecią falę pandemii prezentację przeniesiono na kwiecień.

Więcej o: