Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. Priorytetem rządu są przedszkola i żłobki

Minister zdrowia na konferencji prasowej zapowiedział przedłużenie obowiązujących dotychczas obostrzeń. Żłobki i przedszkola mają zostać zamknięte o tydzień dłużej. "Pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do szkół klas 1-3" - mówił minister zdrowia.

Z powodu ryzyka epidemicznego jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi podjęto radykalne kroki. Na konferencji prasowej 25 marca premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili decyzję o zaostrzeniu obostrzeń. Zamknięte zostały wówczas m.in.  salony urody, fryzjerskie, kosmetyczne, przedszkola i żłobki oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Obostrzenia początkowo miały obowiązywać do piątku 9 kwietnia, ale 7 kwietnia odbyła się kolejna konferencja. Adam Niedzielski zapowiedział na niej przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia.

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń. Jednak poprzedni tydzień, ale też weekend były bardzo trudne. 1 kwietnia mieliśmy ponad 35 tys. nowych  przypadków zakażeń. Dlatego chcemy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki, tym bardziej, że za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami. Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje

- możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl.

Obowiązujące do niedzieli 18 kwietnia restrykcje dotyczą m.in.:

  • Zamknięcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych,
  • Zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.,
  • Limitu do jednej osoby na 20 m kw. w kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw.,
  • Zamknięcia przedszkoli i żłobków (do placówek mogą uczęszczać jedynie dzieci osób zatrudnionych w służbach medycznych i mundurowych),
  • Wprowadzenia obowiązkowej edukacji zdalnej dla uczniów we wszystkich szkołach,
  • Zamknięcia hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych)
  • Zamknięcia kin, muzeów, galerii sztuki, teatrów
  • Zamknięcia siłowni, saun, solariów
  • Zamknięcia sklepów w centach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych.

Czy dzieci wrócą do szkoły? Minister Czarnek: Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu uruchomimy nauczanie stacjonarneCzy dzieci wrócą do szkoły? Minister Czarnek podał optymistyczny termin, który może dotyczyć "całej podstawówki"

Podczas konferencji minister zdrowia został zapytany o to, czy zaleca, aby uczniowie do wrócili do szkół w kwietniu. Przyznał, że to właśnie otwarcie szkoły, przedszkola oraz żłobki są obecnie priorytetem rządu.

Jeżeli chodzi o względy edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy, czyli jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3, to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. W tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do szkół klas 1-3. Ja mam nadzieję i również tutaj podzielam punkt widzenia pana ministra Piontkowskiego, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym

- mówił Adam Niedzielski.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021?Kiedy egzamin ósmoklasisty 2021? Uczniowie będą zdawać go w wyjątkowo późnym terminie

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"
Więcej o: