Wesela 2021 - prognozy. Są bezpieczne terminy? Pan Młody: Po dzisiejszej konferencji mam łzy w oczach

Wesela 2021 wciąż zagrożone. Adam Niedzielski przedłużył aktualne obostrzenia o tydzień. Pary młode przyznają, że zdają sobie sprawę z tego, iż jedynymi bezpiecznymi terminami są teraz miesiące letnie.

Czy wesela w tym roku się odbędą? Pary młode oczekują na konkretne decyzje od rządu. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji 7 kwietnia przyznał, że "cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach". W związku z tym przedłużył aktualne obostrzenia do 18 kwietnia. Zaapelował, aby pozostać w domach, bowiem pandemia w dalszym ciągu się rozwija. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku zawarto ponad 145 tysięcy związków małżeńskich, co oznacza, że o 38 tysięcy mniej, niż rok wcześniej. 

Panna Młoda: Wesela i wszelakie imprezy nie są teraz priorytetem

Skontaktowaliśmy się z jedną z par młodych, którzy planują w tym roku zawrzeć związek małżeński. Para przyznaje, że czas ten jest niezwykle stresujący. Pan młody zdradził, że po dzisiejszej konferencji pojawiły się spore emocje, a nawet płacz. Dodaje, że mimo wszystko dalej ma nadzieję na pozytywne zakończenie. 

Po dzisiejszej konferencji mam łzy w oczach. Byłem pełen optymizmu, że tym razem odpuszczą już po świętach i dadzą nam możliwość organizacji wesel na chociaż te 50 osób. Nie mniej jednak czekamy do końca

- przyznała Mariusz.

Z kolei panna młoda zdradza, że ma wrażenie, że w tym roku jedynymi bezpiecznymi terminami na organizacje jakichkolwiek wesel będą miesiące letnie. Dodaje, że wesela i wszelakie imprezy są na szarym końcu, jeśli chodzi o odmrożenie ich. 

No to powtórzył się scenariusz z tamtego roku, czyli pewnie dopiero od czerwca będzie możliwość organizacji wesel. Nie wiadomo na ile osób, ale myślę, że 50 max. Przecież w kolejce do odblokowania są przecież przedszkola, szkoły, fryzjerzy i galerie. Wesela i wszelakie imprezy nie są teraz priorytetem. Bezpiecznymi terminami są następujące miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień i październik

- dodała Beata. 

Kredyt na ślub - jaki wybrać? Zdjęcie ilustracyjneWesela 2021 - prognozy. Limit 50 osób na weselach stanie się faktem? "Czekamy na decyzje rządu"

Aktualne obostrzenia obowiązujące do 18 kwietnia to:

 • Zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., przy czym hurtownie i składy budowlane zostają otwarte
 • W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
 • Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych
 • Zamknięte zostały również przedszkola i żłobki dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych
 • Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do uprawiania sportu zawodowego
 • Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
 • Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
 • Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
 • Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
 • Zamknięte są siłownie i kluby fitness
 • Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski: Obostrzenia przedłużone o tydzień. Szkoły zamknięte. "Cały czas mamy bardzo trudną sytuację"

Wesela 2021 - obostrzenia z zeszłego roku

Nie wiadomo, kiedy powrócimy do organizowania wesel. Mimo to, warto zapoznać się z obostrzeniami, które obowiązywały w zeszłym roku. Możemy spodziewać się bardzo podobnych również w tym roku.

"Jeśli organizujesz wesele lub przyjęcie okolicznościowe albo wynajmujesz salę weselną, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i gościom. Zgodnie z wytycznymi, które opracowaliśmy wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, pamiętaj:

 • ogranicz liczbę gości zgodnie z aktualnymi przepisami,
 • poinformuj gości i obsługę, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji,
 • ogranicz spotkania i narady wewnętrzne
 • postaraj się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego
 • zapewnij płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach
 • dostosuj liczbę kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób. Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski".
Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski
Więcej o: