Urlop ojcowski 2021 - niewykorzystany na czas przepada. Lepiej pilnować terminów

Urlop ojcowski 2021 należy się wszystkim ojcom, ale można z niego skorzystać tylko w określonym czasie. Jeśli świeżo upieczony tata tego nie zrobi - bezpowrotnie straci możliwość wolnego z racji urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski 2021 często bywa mylony z urlopem tacierzyńskim. Tymczasem jednak urlopem tacierzyńskim nazywamy część urlopu macierzyńskiego, którą wykorzystuje ojciec dziecka, a urlop ojcowski jest odrębnym urlopem, który przysługuje wyłącznie mężczyźnie z tytułu narodzin dziecka. 

urlop ojcowski 2021Urlop ojcowski 2021. Często jest mylony z tacierzyńskim, ale na ojcowski urlop idzie naprawdę wielu ojców. Szkoda, że trwa tak krótko

Urlop ojcowski 2021 - jak z niego skorzystać?

Urlop ojcowski 2021 trwa dwa tygodnie. Aby z niego skorzystać, należy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Złożony wniosek o urlop ojcowski jest równoznaczny z udzieleniem urlopu. Pracodawca w tej sytuacji nie może odmówić. Trzeba jednak wniosek złożyć najpóźniej siedem dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu. Mężczyzny, który przebywa na urlopie ojcowskim, pracodawca nie może zwolnić. To okres chroniony.

Urlop ojcowski 2021 - do kiedy należy go wykorzystać?

Urlop ojcowski 2021 należy się mężczyznom, którym urodziło się dziecko. Urlop ojcowski 2021 przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego. To jedynie dwa tygodnie wolnego od pracy, ale trzeba je wykorzystać do ukończenia przez dziecko dwóch lat ( lub - zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie www ZUS-u: do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia).

Kiedy powrót do przedszkoli?Kiedy powrót do przedszkoli? Mają zostać otwarte przed salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi

Urlop ojcowski 2021 - można go podzielić

Warto pamiętać, że ojciec może wykorzystać urlop jednorazowo lub w dwóch częściach. Oznacza to, ze ojciec może wziąć dwa tygodnie wolnego lub dwa razy po tygodniu. Należy dodać, że urlop ojcowski 2021 to dwa tygodnie, ale liczone łącznie z weekendami. Oznacza to, że urlop ojcowski 2021 to10 dni roboczych.

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: