Wolne za 1 maja 2021. Jeśli dobrze to zaplanujemy, majówka może być nieco dłuższa

Majówka w tym roku wypada wyjątkowo niekorzystnie. 1 maja wypada w sobotę, 2 maja w niedzielę, a 3 w poniedziałek. Kiedy odebrać wolne za 1 maja 2021, aby mieć jak najdłuższy weekend? Opcje mamy dwie. Ale i tak wszystko zależy od naszego pracodawcy.

Wolne za 1 maja 2021. Czy 1 maja jest wolny?

Coraz więcej osób zastanawia się, czy 1 maja jest wolny. Nic dziwnego, zbliża się majówka. To zwyczajowy pierwszy długi weekend w roku, na dodatek pierwszy, kiedy możemy cieszyć się piękną pogodą. Część osób planuje wyjazdy na działki, niektórzy nawet daleki wojaże zagraniczne. Czy wolne za 1 maja 2021 możemy odebrać w dowolny dzień? Niekoniecznie.

Wolne za 1 maja 2021. Dlaczego 1 maja jest wolny?

1 maja wypada Święto Pracy. Oficjalnie 1 maja wypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.  To zgodnie  z tradycją i ustawą dzień wolny od pracy. Jeżeli święto wypada w sobotę, a tak jest właśnie w 2021 roku, możemy odebrać dzień wolny w innym terminie. Za 1 maja 2021 przysługuje więc dodatkowy dzień wolny.

Zgodnie z artykułem 130 Paragrafem 2 Kodeksu Pracy:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Zobacz wideo Specjalnie na majówkę: ciekawe (i wciągające) gry mobilne

Wolne za 1 maja 2021. Kiedy odebrać dzień wolny?

Pracodawca ma obowiązek więc oddać nam dzień wolny za 1 maja. Nie musi jednak dostosować się do naszych planów urlopowych. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie w tym samym czasie. W przypadku majówki logika nakazuje, żeby dniem wolnym za 1 maja 2021 był 30 kwietnia (piątek) lub 4 maja (wtorek). W ten sposób mielibyśmy cztery dni wolnego. Czterodniowa majówka nie jest tak długa jak mogłaby być (czasem trwa nawet tydzień!), jednak to już okres, kiedy możemy solidnie wypocząć. Wszystko jednak zależy od naszego pracodawcy i tego kiedy wyznaczy dzień do odbioru dla całej firmy. W przypadku, gdy wytypuje dzień niepasujący do naszych planów, warto rozmawiać o zmianie. Bardzo często pracodawcy idą w takiej sytuacji na rękę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.