Ciasta na Wielkanoc, jakie goszczą na polskich stołach to zwykle sernik, babka piaskowa, mazurek i szarlotka. Towarzyszą nam od lat i kojarzą się z dzieciństwem. Wszystkie te ciasta można przygotować w oryginalny sposób, tak aby zrobiły wrażenie na wszystkich. Ale który rodzaj szarlotki smakuje nam najbardziej?
Szarlotka - czyli ciasto z jabłkami można przygotować na różne sposoby. Te najbardziej popularne szarlotki to: "Żydowski" jabłecznik, Apple pie - amerykańska szarlotka, Ciasto jabłkowo- marcepanowe, irlandzka szarlotka na cieście ziemniaczanym, szarlotka królewska i krucha szarlotka (która ostatnio coraz częściej podawana jest z lodami).
Dzieci uwielbiają kruchą szarlotkę z lodami. Taką jednak podaje się na ciepło. Dlatego warto podgrzać ciasto w piekarniku lub mikrofalówce po świątecznym obiedzie.
Składniki (na tortownicę o średnicy 24 cm) na ciasto:
Składniki na mus jabłkowy:
Jak przygotować kruchą szarlotkę?
Robimy ciasto: mieszamy mąkę z proszkiem i solą, dodajemy kawałki bardzo zimnego masła, szybko wyrabiamy kruszonkę. Dodajemy żółtko, sok i skórkę z cytryny, oba rodzaje cukru oraz śmietanę - tyle, aby ciasto dało się zagnieść w kulę. Tę kulę kroimy na pół, jedną część wkładamy do lodówki co najmniej na godzinę (lub na noc). Drugą część zamrażamy. Kiedy pierwsza część ciasta odleży swoje w lodówce, wyjmujemy ją i wylepiamy tortownicę wyłożoną kawałkiem pergaminu, formując lekko podwyższony brzeg. Przygotowany spód gęsto nakłuwamy widelcem i pieczemy 15 minut w 180 st. C na złoty kolor. Potem równomiernie posypujemy okruchami biszkoptów lub bułką tartą.
Przygotowujemy masę jabłkową: starte jabłka przyprawiamy cynamonem, sokiem z cytryny i cukrem (nie jest to konieczne - zależy, czy odpowiada nam kwaśny smak jabłek, czy wolimy, aby ciasto było słodkie), ewentualnie dodajemy rodzynki. Masę kładziemy na podpieczonym spodzie - okruszki są po to, aby sok z jabłek nie rozmoczył nam ciasta - i wyrównujemy powierzchnię. Następnie wyjmujemy zamrożoną porcję ciasta i ścieramy ją na grubej tarce wprost na jabłka - starte ciasto ma zupełnie przykryć warstwę owoców. Koniec przygotowań - szarlotka wędruje do piekarnika na godzinę. Po wyjęciu można posypać ją cukrem pudrem. Nadaje się do jedzenia od razu po wyjęciu z pieca, jest pyszna na gorąco, a najlepsza - z lodami.
* Uwaga: ponieważ chłodzenie ciasta długo trwa, a jest konieczne (inaczej szarlotka nie będzie krucha), najlepiej po prostu podwoić albo potroić ilość składników i zrobić ciasto na zapas, podzielić je na porcje i zamrozić. Kiedy przyjdzie wam ochota na kolejną szarlotkę, będzie jak znalazł.
Szarlotka królewska to ciasto, które robiły nasze babcie. Jest nieco trudniejsza w przygotowaniu niż krucha szarlotka, ale także skrada serca gości. Oto przepis na szarlotkę królewską:
Składniki na biszkopt:
Składniki na warstwę jabłkową:
Dodatkowo:
Sposób przygotowania:
Przygotuj biszkopt: białka umieść w dużej misce. Dodaj szczyptę soli i ubij białka na sztywną pianę. Kiedy piana będzie już sztywna zacznij stopniowo dodawać cukier, za każdym razem dokładnie miksując. Nie przerywając miksowania dodaj żółtka i wymieszaj na jednolitą masę. Do miski z masą jajeczną przesiej oba rodzaje mąki i zmiksuj na najniższych obrotach do połączenia składników.
Przelej ciasto do tortownicy o średnicy 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównaj wierzch. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C i piecz około 30-35 minut, aż biszkopt się zrumieni. Upieczony biszkopt odstaw do ostygnięcia.
W międzyczasie przygotuj warstwę jabłkową: prażone jabłka umieść w garnuszku i podgrzej na średnim ogniu. Gdy jabłka będą już gorące, wsyp do nich galaretki cytrynowe i wymieszaj energicznie, aż proszek całkowicie się rozpuści. Przełóż masę jabłkową do tortownicy z ostudzonym biszkoptem i wstaw do lodówki do stężenia.
Przygotuj warstwę śmietanową: mocno schłodzoną śmietankę ubij na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając oba rodzaje cukru.
Żelatynę zalej 5 łyżkami gorącej wody i dokładnie wymieszaj, aż wszystkie kryształki się rozpuszczą. Jeśli żelatyna nie będzie chciała się rozpuścić podgrzej ją dodatkowo w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, uważając jednak aby żelatyna się nie zagotowała.
Rozpuszczoną żelatynę dokładnie wymieszaj z dwiema łyżkami bitej śmietany. Dodaj kolejne dwie łyżki bitej śmietany, ponownie dokładnie wymieszaj, i tak zahartowaną żelatynę dodaj do miski z bitą śmietaną. Wymieszaj do otrzymania jednolitej masy.
Przełóż masę śmietanową na schłodzone ciasto i wyrównaj wierzch. Gorzką czekoladę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i posyp nią wierzch ciasta. Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny aby stężało.
W przygotowaniu tego ciasta na Wielkanoc może pomóc dziecko. Te deser jest banalny do wykonania, a bardzo smaczny.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Jabłka pokrój w półplasterki i wymieszaj z cukrem, mąką ziemniaczaną i cynamonem. W osobnej misce wymieszaj płatki owsiane z mąką pszenną, brązowym cukrem, sodą oczyszczoną, solą i rozpuszczonym masłem (masa powinna być grudkowata jak na kruszonkę). Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia i wsyp na jej dno 2/3 ciasta. Rozprowadź ciasto po całej blaszce i dociśnij je do dna. Na cieście rozłóż pokrojone jabłka i rozsyp na nich pozostałą porcję ciasta (również lekko dociskając). Wstaw blaszkę do piekarnik nagrzanego do 175 stopni C i piecz około 30 minut, aż ciasto delikatnie się zrumieni. Przed pokrojeniem całkowicie ostudź ciasto.