Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę na kwotę zasiłku dla dzieci z niepełnosprawnościami. "Rażąco mało"

Rzecznik Praw Dziecka skierował pismo do resortu rodziny, w którym zwrócił uwagę na niską kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. "Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami" - ocenił.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie gov.pl, zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osobie w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia (jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności), osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia) oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2019 r. wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę na kwotę zasiłku dla dzieci z niepełnosprawnościami

Jak informuje Polsat News, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka kwota ta jest zbyt niska i jednym z działań, które należy pilnie podjąć, jest znaczące podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego oraz wprowadzenie jego corocznej waloryzacji.

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia podejmują wysiłek zarówno materialny, jak i fizyczny związany z opieką i stałą rehabilitacją takiego dziecka

- zaznaczył Mikołaj Pawlak w piśmie, które skierował do minister rodziny Marleny Maląg.

Rzecznik zauważył, że świadczenie opiekuńcze nie było podwyższone od 12 lat, a pierwsza waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego miała miejsce 1 listopada 2019. Od tamtego czasu koszty życia znacznie wzrosły, a rodziny zmagające się z ciężarem wychowania dziecka z niepełnosprawnością, płacą wysokie sumy za regularne wizyty u specjalistów, systemową rehabilitację, konieczność zakupu specjalistycznego sprzętu, a czasem specjalistyczną dietę.

Ceny tych dóbr i usług są wysokie, stąd ta nagląca potrzeba zwiększenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do kwoty pozwalającej chociaż na częściową rekompensatę środków finansowych przeznaczanych przez rodziców na niezbędne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami

- przyznał.

Mikołaj Pawlak wskazał, że zarówno przepisy Konstytucji RP, jak i zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych obligują państwo do objęcia dzieci z niepełnosprawnościami szczególną troską i pomocą. 

Ministerstwo rodziny ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.