Tradycje wiosenne- wesołe pisanki, a może kolorowe Holi? Sprawdź gotowe pomysły na rodzinną zabawę

Tradycje wiosenne są ważnym elementem przejścia z zimowego letargu do wesołych zabaw na świeżym powietrzu. Jak przywitać nową porę roku z dziećmi? Sprawdź wiosenne tradycje w Polsce i na świecie.

Zwyczaje związane z wiosną - gotowy patent na zabawę 

Wiosna to sezon wycieczkowo-ogrodowy, rodzice maluchów i starszaków prześwietlają internet w poszukiwaniu gadżetów i zabawek, które zapewnią dziecku odpowiednią rozrywkę z dala od ekranu telewizora, czy tabletu. W cenie są: zewnętrzne huśtawki, piaskownice, tory przeszkód oraz rowery, rolki i hulajnogi. Tymczasem zwyczaje związane z wiosną nic nie kosztują i zapewniają świetną zabawę. Szukasz pomysłu na wspólne aktywności z maluchem, sprawdź znane i lubiane obyczaje związane z wiosną i zaproś dzieci do wesołej aktywności na świeżym powietrzu. 

Jajka ze styropianu na Wielkanoc - zobacz, jak je udekorować. Zdjęcie ilustracyjneJajka ze styropianu na Wielkanoc - zobacz, jak je udekorować

Wiosenne tradycje w Polsce- top lista 

Wyjątkowo długa i kapryśna zima sprawia, że Polaków cieszy każdy promyk słońca. Wiosenne tradycje w Polsce to forma zaklęcia, które ma odstraszyć chłodny wiatr i szarą aurę za oknem. Poniżej prezentujemy listę aktywności, które mogą posłużyć za gotowe pomysły na rodzinne spotkanie. 

Obyczaje związane z wiosną- topienie marzanny 

Marzanna w wierzeniach słowiańskich to symbol zimy oraz śmierci. Tradycyjnie w pierwszy dzień wiosny przedszkolaki oraz dzieci w wieku szkolnym przygotowują kolorową kukłę, którą następnie można spalić lub wrzucić do rzeki. Nie jest to, może najbardziej ekologiczny sposób na przywitanie nowej pory roku, ale bardzo widowiskowy i symboliczny. W celu ochrony przyrody, po pożegnaniu Marzanny kukłę powinno się po prostu wyrzucić na śmieci. Marzannę, można też przygotować z naturalnych materiałów, bez elementów plastikowych. 

 

Wiosenne tradycje w Polsce- rodzinne spacery 

Polacy uwielbiają spacerować i z pewnością każda rodzina ma swoje ulubione ścieżki. Podczas takiej wyprawy maluchy mogą na własne oczy zaobserwować, jak przyroda budzi się do życia. Pamiątkowa sesja zdjęciowa oraz piknik na świeżym powietrzu sprawią, że to będą niezapomniane chwile. 

 

Tradycje wiosenne - przygotowania świąteczne 

Święta wielkanocne w Polsce mają bardzo kolorową oprawę, dzieci uwielbiają prace plastyczne i własnoręcznie mogą wykonać wiele ozdób. Palmy wielkanocne, malowanie pisanek, królicze figurki ze szmatek to najbardziej popularne zadania, które od pokoleń powierza się właśnie dzieciom. 

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Wiosenne tradycje na świecie- jeszcze więcej pomysłów na zabawę 

W poszukiwaniu gotowych pomysłów na wspólną rozrywkę warto sprawdzić wiosenne tradycje na świecie. Poniżej prezentujemy top listę najciekawszych aktywności: 

Wiosenne tradycje na świecie- White House Egg Roll

To wielkanocny zwyczaj wprost z Białego Domu, gdzie co roku zapraszane są dzieci do toczenia kolorowych jajek przy pomocy drewnianej łyżki. Wielkanocny wyścig można bez trudu zorganizować we własnym ogrodzie. 

 

Jajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania 'pisanek'. Zdjęcie ilustracyjneJajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania "pisanek"

Obyczaje związane z wiosną- kolorowe Holi 

Ten indyjski festiwal, podczas którego uczestnicy obsypują się wielobarwnym proszkiem, staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Kolorowe Holi to idealny pomysł na rodzinną sesję zdjęciową. 

 

Wiosenne tradycje na świecie - Floriade 

Floriade to australijskie święto, podczas którego powstają egzotyczne kompozycje z kwiatów. To prawdziwy festiwal roślin przy akompaniamencie delikatnych dźwięków muzyki. Do tworzenia kolorowych wianków i bukietów warto zaprosić całą rodzinę lub sąsiadów. Floriade może być doskonałym pretekstem dla pierwszej ogrodowej imprezy w okolicy. 

 

Zobacz też: Stroje wiosenne dla dzieci- króliczek, pani wiosna, lisek, czy biedroneczka?

Więcej o: