Ekwiwalent za urlop 2021. Wyliczysz go prostym działaniem

Ekwiwalent za urlop 2021 to coś, co zwykle nas nie interesowało, bo zawsze wykorzystywaliśmy cały urlop w danym roku. Niestety przez pandemię siedzimy w domach, nie wyjeżdżamy na wakacje, więc i nie potrzebujemy aż tylu dni wolnego, co zwykle. Ile należy nam się za ekwiwalent za urlop?

Ekwiwalent za urlop 2021. Wskaźniki, które bierze się pod uwagę

Pandemia koronawirusa zmieniła nasz życiowe plany. Dalekie podróże musimy odłożyć na później. Długo oszczędzany urlop nam się nie przyda. Oczywiście wiele osób – jeśli tylko pracodawca umożliwia taką opcję – oszczędza dni urlopowe na lata po pandemii, kiedy podróże znowu będą bezpieczne. Inni jednak interesują się coraz częściej ekwiwalentem za urlop 2021.

Przypomnijmy, pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Wystarczy się o niego upomnieć i dojść z pracodawcą do porozumienia. Następuje to jednak na konkretnych warunkach. Jak wyliczyć liczbę przysługujących nam dni urlopowych?

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ekwiwalent za urlop 2021. Pieniądze za niewykorzystane wolne nie przysługują wszystkim

Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Liczbę dni urlopowych wylicza się, dzieląc roczny wymiar urlopu przez liczbę przepracowanych w danym roku miesięcy. Gdy liczba wychodzi niepełna, zaokrąglamy ją na korzyść pracownika, czyli w górę. Co ważne, jeżeli w danym miesiącu przepracowaliśmy jeden dzień, wlicza się go w całość. Podsumowując, podstawę do wyliczenia ekwiwalentu stanowią:

  • wynagrodzenia zmienne z trzech ostatnich miesięcy, które przysługują pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (wszelkie premie i nagrody, jakie zatrudniony otrzymał za ostatnie trzy miesiące pracy)
  • wynagrodzenia zmienne z ostatnich dwunastu miesięcy, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc (premie roczne, kwartalne)
  • składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał co miesiąc (wynagrodzenie zasadnicze, na które pracownik jest umówiony z pracodawcą)

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ekwiwalent za urlop 2021. Zwrot pieniędzy za urlop można otrzymać tylko w jednej sytuacji

Ekwiwalent za urlop 2021. Jak wyliczyć ekwiwalent?

Powyższe składowe należy zawsze uśrednić. Dodatkowo do średniej dodajemy wszystkie dochody – również premię czy dodatki motywacyjne – z ostatnich trzech miesięcy.

Współczynnik ekwiwalentu za urlop 2021 można posiłkować się następującymi działaniami:

366 - (52 niedziele + 52 dni wolne + 9 dni świątecznych) = 253 dni

253 dni podzielić  na 12 miesięcy

(otrzymujemy współczynnik ekwiwalentu na rok 2020 o wysokości: 21,08)

21,08 x wymiar etatu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.