Zasiłek opiekuńczy dla medyków to tylko jedno rozwiązanie. Od poniedziałku przedszkola i żłobki zamknięte, ale nie dla wszystkich rodziców

Nowe obostrzenia zostały wprowadzone tydzień przed świętami i będą obowiązywały tydzień po świętach. Rząd postanowił zamknąć między innymi przedszkola i żłobki. W tym trudnym okresie społecznej mobilizacji jest jednak kilka furtek, które pozwoli odciążyć rodziców. Jednym z nich jest zasiłek opiekuńczy. A co z pracownikami ochrony zdrowia? Zasiłek opiekuńczy dla medyków także przysługuje, ale mogą oni także skorzystać z opieki przedszkoli i żłobków. Jak to możliwe?

Zasiłek opiekuńczy dla medyków a zamknięte żłobki i przedszkola

Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia zamknięte będą przedszkola i żłobki. To znacząco utrudnia sytuację rodzicom, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech. Jednak niektórzy rodzice będą mogli pozostawić pod opieką w tych placówkach swoje dzieci. Dodatkowo wszyscy rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Żłobki i przedszkola będą zamknięte z jednym wyjątkiem.

Dotyczy on dzieci medyków i służb mundurowych - żołnierzy, policji, funkcjonariuszy straży pożarnej i personelu medycznego, dla których opieka nad dziećmi ma zostać zapewniona, aby nie odciągać ich od pracy w szpitalach

- powiedział minister Niedzielski.

Rodzice, którzy pracują w tych służbach, nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Zasiłek dla medyków nie ulega zmianie. Będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach. Rodzic będzie mógł wybrać – wysłać dziecko do placówki opiekuńczo-wychowawczej czy przejść na zasiłek opiekuńczy dla medyków.

Zasiłek opiekuńczy dla medyków a zasiłek opiekuńczy dla pozostałych rodziców

To jednak nie oznacza, że rodzice wykonujący inne zawody zostają z niczym. Oni także mogą zostać w domach i zdecydować się na zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach tym wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi. Dzieci odprowadzane do przedszkola czy żłobka będą objęte zasiłkiem dla rodziców

- tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 27.03. Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, a także salony fryzjerskie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków i innych rodziców - warunki

Przypomnijmy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dla kogo zasiłek opiekuńczy? Rząd zamknął przedszkola i żłobki, ale nie dla wszystkich rodziców

Więcej o: