Dla kogo zasiłek opiekuńczy? Rząd zamknął przedszkola i żłobki, ale nie dla wszystkich rodziców

Dla kogo zasiłek opiekuńczy? Rząd postanowił zamknąć przedszkola i żłobki. Jednak niektórzy rodzice będą mogli pozostawić pod opieką w tych placówkach swoje dzieci. Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Od 27 marca, do 9 kwietnia zamknięte przedszkola i żłobki. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili 25 marca nowe obostrzenia. Opieka w tych placówkach ma być zapewniona wyłącznie dzieciom rodziców wykonującym zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywanie zadań służbowych. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą posłać dziecka do przedszkola lub żłobka

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy muszą zapewnić opiekę dzieciom i z tego powodu nie mogą pójść do pracy przez sytuację epidemiczną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach tym wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi. Dzieci odprowadzane do przedszkola czy żłobka będą objęte zasiłkiem dla rodziców 

- zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Miesięczna wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
Więcej o: