Ulga rehabilitacyjna 2020. Skorzystają z niej tylko skrupulatni podatnicy

Zakup wózka inwalidzkiego, sprzętu do rehabilitacji, czy leków dla osób niepełnosprawnych to spore wydatki. Na szczęście przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego można skorzystać z ulgi. Trzeba jednak cały rok gromadzić rachunki, faktury etc.

Ulga rehabilitacyjna 2020 to jedna z ulg podatkowych, z których możemy skorzystać przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego za rok 2020. Na złożenie tego zeznania mamy czas do 30 kwietnia, więc został jeszcze ponad miesiąc. Ulga rehabilitacyjna 2020 to ulga dla osób niepełnosprawnych lub tych, które mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne i z tego powodu ponoszą określone wydatki. Wydatki te potrafią być naprawdę wysokie, dlatego warto pamiętać o możliwości skorzystania ze wspomnianej ulgi.

Ulga rehabilitacyjna 2020 - kto ma do niej prawo? 

Ulga rehabilitacyjna 2020 przysługuje w dwóch przypadkach: 

  • osobie niepełnosprawnej,
  • osobie mającej na utrzymaniu osoby niepełnosprawne (mogą to być: małżonek, dzieci, dzieci przyjęte na wychowanie, teściowie, pasierbowie, rodzice, rodzeństwo, a nawet macocha, ojczym, synowa i zięć). W tym przypadku jednak obowiązuje limit - żeby skorzystać z ulgi, dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 14 tysięcy zł.

Ulga rehabilitacyjna 2020 - ile pieniędzy można odliczyć? 

Ulga rehabilitacyjna jest zależna od rodzaju i wysokości wydatków, jakie w danym roku zostały poniesione (i udokumentowane) na osobę niepełnosprawną. Takie wydatki są z kolei podzielone na trzy kategorie:

  • wydatki nielimitowane (m.in.: adaptacja i wyposażenie mieszkania, zakup i naprawa sprzętu rehabilitacyjnego, opłata za turnus rehabilitacyjny, opłata za tłumacza języka migowego, kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej);
  • wydatki limitowane (opłacenie przewodnika osoby niewidomej lub osoby z niepełnosprawnością ruchową, utrzymanie psa asystującego, eksploatacja samochodu na potrzeby osoby niepełnosprawnej - zawożenie na zabiegi rehabilitacyjne etc.)
  • leki. 

Wydatek z kategorii nielimitowanych - w PIT można odliczyć całą kwotę; 

Wydatek z kategorii limitowanych - w PIT można odliczyć nie więcej niż 2 280 zł (dla każdego z rodzajów wydatków;

Wydatek z kategorii leków - w PIT możemy odliczyć nadwyżkę wydatków ponad 100 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.