Komunie 2021. Czy się odbędą? "Zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej mszy świętej"

Komunie 2021, czy się odbędą? Trzecia fala pandemii koronawirusa nie zwalnia. Wielu rodziców martwi się o to, jak będą wyglądały tegoroczne komunie w reżimie sanitarnym i czy w ogóle się odbędą. Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski zabrali głos w tej sprawie.

Pierwsza komunia święta to istotne wydarzenie w życiu większości polskich rodzin. Zwykle uroczystości odbywały się w maju, ale już w 2020 roku pandemia przyczyniła się do przesunięcia ich terminu. A i później odbywały się zgodnie z reżimem sanitarnym, rodzice m.in. musieli zrezygnować z organizacji hucznych uroczystości. Jak będzie w tym roku? 

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Komunie 2021. Czy się odbędą?

Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski wydali oświadczenie, w którym poinformowali o tym, gdzie należy szukać informacji dotyczących tegorocznych komunii świętych. Jak wynika z komunikatu, forma komunii w dużej mierze zależy od parafii i sprawującego nad nią opiekę proboszcza.

W związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte

- oznajmiło Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski i poleciło śledzenie stron diecezjalnych, gdzie publikowane są szczegółowe wytyczne. W niektórych diecezjach zapadły już decyzje odnośnie przebiegu sakramentu komunii.

matury 2021Słowacja rezygnuje z matur. Nauczyciele wystawią oceny na podstawie średniej

Komunia święta 2021. Obostrzenia

Ksiądz Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, wydał już komunikat dotyczący przyjęcia sakramentu. Duchowny podkreślił, że w przygotowaniu dziecka do komunii nie może być pominięty udział we mszy świętej.

Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej mszy świętej

- oznajmił.

Parafia Zesłania Ducha Świętego w podwarszawskich Ząbkach ma z kolei inne zalecenia w tej kwestii:

Rodziny mogą skorzystać z dyspensy biskupa od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. W takim wypadku należy obejrzeć  Mszę św. w domu w modlitewnym skupieniu i samodzielnie potwierdzić udział we Mszy św. wpisem "dyspensa" w rubryce "Kościół"

- czytamy na stronie. Dodano, że rodziny, które nie zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwie, powinny je odprawić samodzielnie w domu. Potwierdzenie udziału dzieci rodzice składają pod koniec czasu trwania nabożeństwa. Na tej podstawie dzieci otrzymują obrazki.

Pierwsza komunia świętaKomunia 2021 - czy się odbędzie? "Należy obejrzeć Mszę św. w domu w modlitewnym skupieniu"

Więcej o: