Jak zrobić palmę wielkanocną? Najlepsze pomysły na palmę [DIY]

Jak zrobić palmę wielkanocną, która zachwyci wszystkich? Wystarczy nieco wyobraźni, by z dostępnych w każdym domu materiałów wykonać niepowtarzalną palmę.

Palma wielkanocna, czyli jeden z symboli zbliżającej się Wielkanocy

Palma wielkanocna to ważny symbol nadchodzących świąt. Dokładnie na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną w kościele katolickim obchodzona jest tzw. Niedziela Palmowa, podczas której wierni przynoszą do kościoła palmy, które duchowny święci wodą święconą podczas specjalnego obrzędu. Czynione jest to na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to witany był on gałązkami palmowymi. Tradycja procesji z palmami ma bardzo długi rodowód - pierwsze miały miejsce już w IV wieku. W liturgii Niedzieli Palmowej zwyczaj święcenia gałązek pojawił się już w XI wieku - w tym samym czasie zwyczaj ten zagościł w polskim kościele. 

Ciasta na Wielkanoc 2021. Ciasto na Wielkanoc, które polubi nawet prawdziwy niejadek Ciasta na Wielkanoc. Babka piaskowa, mazurek wielkanocny i tradycyjny sernik

Palma wielkanocna z bibuły: najprostszy sposób na samodzielne przygotowanie palmy

Palma wielkanocna pojawia się niemal w każdym domu przed Wielkanocą. Zdecydowana większość z nich to gotowe palmy, które można nabyć w sklepach, kwiaciarniach, ale też na targowiskach. Takie palmy wykonane są z suszu i bardzo ładnie się prezentują. Nie są one trwałe - zazwyczaj po świętach chowa się je, aby w następnym roku w Wielką Sobotę przekazać je do spalenia.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się samodzielnie wykonać palmę wielkanocną. Można to zrobić na wiele sposobów, np. wykorzystując materiały dostępne w domu i przydomowym ogródku. Przedszkolaki i młodsi uczniowie zazwyczaj przygotowują palmy wielkanocne z bibuły. Są one bardzo kolorowe i proste do wykonania. Potrzebne będą:

  • kolorowa bibuła
  • nożyczki
  • wstążeczka
  • kawałek listewki, prostej gałązki itp.
  • taśma klejąca
  • gałązki bukszpanu, bazie

Z bibuły wycinamy wąskie, długie paski (szerokości około 6-8 cm). Z jednej strony strzępimy je. Postrzępionym paskiem owijamy listewkę (postrzępionym końcem ku górze). Przyklejamy taśmą. Czynność powtarzamy wycinając i strzępiąc paski różnych kolorów. Wyklejamy nimi listewkę do samej góry. Dla wzmocnienia konstrukcji przewiązujemy ją ozdobną wstążeczką. Górę palmy możemy ozdobić używając gałązek bazi lub bukszpanu.

Wielkanoc 2021. Co ze święceniem pokarmów? Wolne w szkole Wielkanoc 2021 to aż sześć dni. Przerwa wielkanocna 2021 będzie dla uczniów okazją, aby odetchnąć od nauki zdalnej

Palma wielkanocna: jak zrobić?

Jak zrobić palmę wielkanocną, która będzie wyróżniać się wśród innych tego typu dekoracji? Wystarczy wykorzystać własną pomysłowość i stworzyć małe dzieło sztuki. Do wykonania palmy można wykorzystać np. elementy wykonane na szydełku, kwiaty z papieru (origami), pióra, kolorowe wstążki i inne dodatki dekoracyjne.

Im bardziej nietypowe elementy pojawią się w konstrukcji palmy, tym bardziej będzie ona efektowna. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy rezygnować z tradycyjnych elementów tej dekoracji. Zawsze mile widziane będą gałązki wierzbowe, bazie czy gałązki świeżego bukszpanu, które dodadzą dekoracji naturalnego wyglądu. 

Ważne jest by przygotowując palmę wielkanocną zadbać o solidny trzon, na którym umieścimy dekoracje. Powinna to być wiązka gałązek lub wysuszonych traw. Jeśli nie mamy nic takiego pod ręką skorzystać można także z kawałka listewki, który zapewni stabilną podstawę do umocowania różnorodnych dekoracji. 

Zobacz też: Menu na Wielkanoc. Przepisy na mięso na Wielkanoc. Sałatka na Wielkanoc w nowym wydaniu

Więcej o: