Obostrzenia na Wielkanoc 2021. Rząd wprowadzi zakaz przemieszczania się? "Jesteśmy tego bardzo bliscy"

Obostrzenia na Wielkanoc 2021 obejmą cały kraj. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział to podczas czwartkowej konferencji. "Sytuacja jest zła i zapanowanie nad nią ma dziś znaczenie fundamentalne" - podkreślał. Prof. Andrzej Horban w piątek rano był gościem TVN24 i przyznał, że bardzo prawdopodobne, że na święta zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się.

Obostrzenia na Wielkanoc to scenariusz, który nie spodoba się wielu Polakom. Jednak zważając na rosnącą wciąż liczbę chorych, wprowadzenie restrykcji jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Tym bardziej że według profesora Horbana szczyt trzeciej fali pandemii jeszcze jest przed nami. Jak szacuje, wówczas dzienna liczba zachorowań wyniesie wtedy nawet 40 tysięcy.

Głównym powodem naszych zmartwień jest nie to, jak będzie rosła liczba zdiagnozowanych, tylko to, jak będą szybko zapełniały się łóżka szpitalne

- mówił Andrzej Horban w TVN24.

Zobacz wideo Brak dodatkowych obostrzeń w kościołach na Wielkanoc. Nadal obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

Obostrzenia na Wielkanoc i zakaz przemieszczania się

Profesor Horban został zapytany o to, czy jeśli skala zakażeń będzie większa, możliwe będzie wprowadzenie przez rząd zakazu przemieszczania się. 

Czeka nas powtórka z rozrywki, wrócimy wtedy do sytuacji, która była rok temu

- odpowiedział i przypomniał, jak wyglądały święta wielkanocne w zeszłym roku. Rezurekcja odbywała się online, a spacery po wielkanocnym śniadaniu mogły mieć miejsce jedynie przy zachowaniu dystansu społecznego. Na ulicach obecne były patrole policji, które informowały o tym, że jest stan zagrożenia i apelowały o pozostanie w domach. Za brak stosowania się do obostrzeń można było słono zapłacić. Jak wyglądał wówczas bilans dziennych zakażeń? W Niedzielę Wielkanocną 12 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych przypadkach zakażeń. 

Jednak w tej chwili tak nie jest i nadal istnieje grupa osób, która uważa, że nie ma żadnego wirusa, w związku z tym nie stosuje się do już ogólnie znanych zasad

– powiedział prof. Horban na antenie TVN24 i podkreślił, że "wszystko zależy od społeczeństwa". Dziennikarz dopytał eksperta o to, czy rozsądnym posunięciem byłoby wprowadzenie zakazu przemieszczania się przed świętami.

Myślę, że jesteśmy bardzo bliscy tego

- oznajmił Horban.

Więcej o: