Wiele osób myli dodatek pielęgnacyjny z zasiłkiem pielęgnacyjnym, ale są to zupełnie inne pojęcia. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom, którym przyznano emeryturę lub rentę. Mogą ubiegać się o niego osoby całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji albo takie, które ukończyły 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny 2021 jest przyznawany danej osobie na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS-u. W takim orzeczeniu lekarz stwierdza całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji pacjenta. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie rodzinne, wypłacane przez ZUS rodzicom lub opiekunom dziecka niepełnosprawnego, lub seniora, który ma więcej niż 75 lat. Pozwala on na pokrycie kosztów (całościowo lub częściowo) związanych z opieką nad taką osobą oraz leczeniem i rehabilitacją.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie gov.pl, wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od 1 listopada 2019 r. wynosi 215,84 zł miesięcznie, a dodatku pielęgnacyjnego 229,91 zł miesięcznie.
Świadczenie to przysługuje:
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
Żeby móc skorzystać ze świadczenia, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Można to zrobić osobiście, w urzędzie gminy lub miasta, lub w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia. Do wniosku trzeba będzie dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia (lub inny dokument potwierdzający wiek), a także orzeczenie o niepełnosprawności, o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania lub o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wymienionych dokumentów nie muszą pokazywać osoby, które skończyły 75 lat.