Komunia 2021. Kiedy i w jakiej formie się odbędzie? "Na razie nic nie zostało odwołane"

Komunia 2021, a dokładniej jej termin i forma, w jakiej się odbędzie zależą od decyzji podjętych w poszczególnych parafiach. Rodziny, z których dzieci będą przystępować do pierwszej komunii świętej muszą się liczyć z pewnymi utrudnieniami.

Komunia 2021 - czy mimo panującej epidemii koronawirusa i drastycznego wzrostu liczby nowych zachorowań, jaki odnotowujemy aktualnie w Polsce pozwoli na zorganizowanie w tym roku Pierwszej Komunii Świętej? Przygotowania dziecka do tego wydarzenia trwają bardzo długo, rodzice powinni więc wiedzieć, ile dokładnie mają na to czasu. 

Bierzmowanie 2021. Jak wyglądają przygotowania?Bierzmowanie i komunie 2021. Jak wyglądają przygotowania w pandemii? "Obecność obowiązkowa na drogach krzyżowych"

Komunia 2021 - decydują parafie

To, jaką formę ma komunia święta w dużej mierze zależy od parafii i proboszcza. W zeszłym roku poszczególne parafie wprowadzały własne rozwiązania, aby móc przeprowadzić komunie. W niektórych msze święte odbywały się w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego, w innych można było wziąć w nich udział online. Niezależnie od tego, jakie decyzje zapadną w tej sprawie, musimy się liczyć z tym, że termin pierwszej komunii w 2021 roku ulegnie zmianie. Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że kulminacja trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce prawdopodobnie będzie mieć miejsce na początku kwietnia, czyli w okolicach Wielkanocy.

Ja uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć np. na lipiec

– powiedział dr Sutkowski 

16.06.2020, Wrocław, egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 29Egzamin ósmoklasisty 2021: "Dzieci są, choć w części potraktowane sprawiedliwie w niełatwych warunkach pandemii"

Komunia 2021 - jaką będzie mieć formę? 

Rozważania dotyczące terminów pierwszej komunii nadal trwają, poszczególne parafie zastanawiają się nad jak najbezpieczniejszą formą uroczystości, która jednak zapewni jej należną powagę.

Na razie nic nie zostało odwołane. Jeśli będzie taka potrzeba, to uroczystość może się odbyć w mniejszych grupach [...] Jesteśmy otwarci na różne formy

- powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ks. Walenty Królak proboszcz warszawskiej parafii św. Augustyna. Na stronie Parafii Zesłania Ducha Świętego w podwarszawskich Ząbkach z kolei czytamy:

Rodziny mogą skorzystać z dyspensy biskupa od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. W takim wypadku należy obejrzeć Mszę św. w domu w modlitewnym skupieniu.

Aby mieć pewność co do formy i terminu Pierwszej Komunii Świętej w tym roku najlepiej więc zasięgnąć informacji w swojej parafii. 

Zobacz wideo Skąposzczety (czyli dżdżownice) opanowały świat. I bardzo dobrze [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o: