Kiedy wypadają święta wielkanocne? To najdłuższe wolne przed wakacjami

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie, którzy z niecierpliwieniem oczekują odpoczynku od nauki, mogą przygotować się na fakt, że będzie to najdłuższe wolne przed wakacjami.

Wielkanoc jest okresem, w którym zwyczajowo spędzamy czas w rodzinnym gronie i odpoczywamy od spraw zawodowych oraz nauki szkolnej. Wiadomo, że jest to święto ruchome, co znaczy, że co roku wypada w innym terminie. Wielkanoc poprzedza trwający 40 dni Wielki Post, kiedy należy powstrzymać się od spożywania posiłków mięsnych i uczestnictwa w hucznych zabawach.

Kiedy wypadają święta wielkanocne?

Przed Świętami Wielkanocnymi jest tzw. Wielki Tydzień, który trwa od niedzieli 28 marca do soboty 3 kwietnia. Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa, która wypada zawsze siedem dni przed Wielkanocą. Niedziela Palmowa stanowi upamiętnienie przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia w kościołach święci się palmy, a następnie wierni udają się na uroczystą procesję.

Przekąski na WielkanocPrzekąski na Wielkanoc z jajkiem w roli głównej. Proste i smaczne przystawki, które zasmakują też dzieciom

Następnie wypadają Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek oraz Wielka Środa, czyli dni poświęcone pojednaniu. W kościołach odbywają się wówczas nabożeństwa, przypominające nauki Chrystusa w Jerozolimie. Wielki Poniedziałek to dla wierzących okres zadumy i żałoby nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym dla katolików jest tzw. Triduum Paschalne, będące częścią Wielkiego Tygodnia i rozpoczynające się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończące w Wielką Niedzielę. Wielki Czwartek stanowi pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wieczorem w kościołach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek nie odprawia się w świątyniach mszy. Tego dnia odprawiane są jedynie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wielka Sobota poprzedza święto zmartwychwstania Jezusa, tego dnia zwyczajowo w Kościele Katolickim święci się pokarmy.

W 2021 roku pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych wypada w niedzielę 4 kwietnia, a drugi w poniedziałek 5 kwietnia. To dni ustawowo wolne od pracy. Jeszcze dłuższym odpoczynkiem od nauki będą mogli cieszyć się uczniowie. Przerwa świąteczna od zajęć lekcyjnych rozpoczyna się w czwartek 1 kwietnia i trwa do wtorku, 6 kwietnia.

Należy zaznaczyć, że przerwa świąteczna jest najdłuższym wolnym przed wakacjami. Niestety, w tym roku uczniowie nie będą mogli nacieszyć się długą majówką, ponieważ Święto Pracy 1 Maja wypada w sobotę. Dzieci i młodzież nie będą uczestniczyć w lekcjach jedynie w poniedziałek 3, kiedy będziemy obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest także ustawowo wolny od pracy. Kolejnym wolnym będzie Boże Ciało, które będziemy obchodzić w czwartek 3 czerwca. 

Zakończenie roku 2020/2021 zaplanowano na piątek 25 czerwca. Wówczas rozpoczną się wakacje.

8Wooden,Basket,Of,Easter,Eggs,With,A,Protective,Face,MaskJakie obostrzenia na Wielkanoc? Lockdown na Wielkanoc to realny scenariusz. Rząd podał jeden warunek [Nieoficjalnie]

Zobacz wideo Pozycja przy rodzeniu do uwzględnienia w planie porodu! "Dziecka nie rodzi się na leżąco"
Więcej o: